Lidhu me ne

Mix

Cilat janë 5 arsyet që nuk po humbisni peshë ?!

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur keni provuar çdo dietë apo truk të të ngrënit shëndetshëm por pa dobi. Ndërsa mund të jetë joshëse t’i drejtoheni një diete të shpejtë ose suplementeve për të ndihmuar në humbjen e peshës, një mjek i përgjithshëm ka thënë se së pari, duhet të kuptoni se cilët faktorë të stilit të jetesës mund ta bëjnë humbjen e peshës sfiduese për ju.

Në thelb, Dr Sameer Sanghvi tha se çdo lëvizje në peshore do të zbresë kryesisht në kalori. Ai tha:

Në thelb, humbja e peshës varet nga ngrënia dhe pirja e më pak kalorive sesa konsumojmë.

Dr Sanghvi, i cili është drejtuesi i teknologjisë klinike në LloydsPharmacy Online Doctor, shpjegoi se marrja ditore e kalorive e rekomanduar nga NHS për një person mesatar është 2,000 kalori për gratë dhe 2,500 kalori për burrat. Doktori tha:

Nëse po përpiqeni të humbni peshë, duhet të synoni të reduktoni marrjen e kalorive me rreth 600 kalori. Kjo do të thotë 1,400 kalori për gratë dhe 1,900 për burrat edhe pse kjo varet nga faktorë si mosha, madhësia dhe niveli i aktivitetit tuaj. Për të mbajtur gjurmët e kalorive, mund të peshoni porcionet që po hani, të kontrolloni etiketat në ushqimet e blera në dyqane dhe të regjistroni atë që hani në një ditar ushqimor.

Ndërsa konsumimi i tepërt është një arsye e qartë se pse nuk po humbni peshë, Dr Sanghvi tha se ka gjashtë tregues të tjerë për t’u marrë parasysh.

Dr Sanghvi tha se marrja e mjaftueshme e gjumit me cilësi të mirë është thelbësore për ruajtjen e shëndetit fizik, emocional dhe mendor.

“Rreth 7-9 orë gjumë në natë konsiderohet një sasi e mjaftueshme dhe e mjaftueshme për të mbështetur shëndetin e mirë tek të rriturit. Mungesa e gjumit ka një mori pasojash. Njëra prej tyre është shtimi në peshë. Kur nuk mund të flemë, trupi ynë çliron kortizolin ‘hormoni i stresit’ i cili mund të nxisë trupin tonë të ruajë rezervat e yndyrës ‘për çdo rast. Ai tha:

Jo vetëm kaq, kur jemi të stresuar ose të privuar nga gjumi, ne kërkojmë energji nga ushqimi si një zëvendësim, prandaj mund ta gjejmë veten duke ngrënë dhe hamë më shumë.

Të gjithë kemi parë personazhe në filma të stresuar duke ngrënë një vaskë me akullore ose një qese me patate të skuqura. Dr Sanghvi tha se kur ndihemi më të stresuar, të shqetësuar ose të dëshpëruar atëherë kemi më shumë gjasa të gjejmë karbohidrate. Shkencëtarët kanë gjetur një lidhje të mundshme midis karbohidrateve dhe serotoninës, hormonit që ndihmon në rregullimin e humorit tonë, shpjegoi ai.

Ai shtoi se përveç shtimit të numrave në peshore, ka një numër simptomash mendore që lidhen gjithashtu me stresin. Këto përfshijnë ankthin, nervozizmin dhe depresionin, të cilat mund të çojnë në ndryshime të pashëndetshme të stilit të jetesës si ngrënia e më shumë ushqimeve të padëshiruara, pirja e më shumë pijeve alkoolike, anashkalimi i vakteve dhe qëndrimi deri vonë, tha eksperti.

Dietat e përplasjes njihen gjithashtu si dieta yo-yo dhe dikush që i bën këto shpesh do të kalojë nga njëra tek tjetra. Edhe pse janë të njohura, ato rrallë rezultojnë në humbje peshe dhe në fakt rezultojnë në shtim të peshës afatgjatë, tha mjeku i përgjithshëm. Doktori shpjegon:

Kapërcimi i vakteve ose ngrënia e minimumit e vendos trupin tonë në ‘modalitetin e vetëmbrojtjes’, duke rezultuar në ngadalësimin e metabolizmit. Kur përfundimisht i ktheheni të ngrënit normalisht, duhet më shumë kohë për të djegur ushqimin.

Përveç kësaj, ju po humbisni lëndët ushqyese thelbësore që mund të rezultojnë që të ndiheni të ulët në energji, shtoi Dr Sanghvi.

Një arsye tjetër që mund të jeni duke luftuar për të humbur peshë, tha eksperti, është nëse keni një problem me tiroiden tuaj. Sanghvi tha:

Nëse keni një gjëndër tiroide joaktive, mund të përjetoni lodhje, depresion dhe shtim në peshë. Hipotiroidizmi është vendi ku gjëndra juaj tiroide nuk prodhon mjaftueshëm nga hormonet e nevojshme për të rregulluar metabolizmin e trupit. Nëse gjëndra tiroide nuk funksionon siç duhet, kjo shpesh mund të rezultojë në shtim të padëshiruar në peshë.

Si burrat ashtu edhe gratë mund të preken nga hipotiroidizmi dhe zakonisht trajtohet duke marrë tableta zëvendësuese të hormoneve tiroide të quajtura levotiroksinë.

Mos pirja e mjaftueshme e ujit është e keqe për shëndetin tonë në përgjithësi, por pak njerëz e kuptojnë se kjo mund të çojë gjithashtu në shtim në peshë.

Dr Sanghvi shtoi se të qenit i hidratuar rrit funksionin tonë metabolik, energjinë dhe ul urinë, kështu që ekziston një lidhje e fortë midis pirjes së mjaftueshme të ujit dhe humbjes së peshës.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix3 orë më herët

Çfarë tregojnë flokët për shëndetin tënd?

Është e mrekullueshme se si çdo pjesë e trupit tonë është e lidhur me tjetrën. Kur njëra s’është në ekuilibrin...

Mix4 orë më herët

Ndoshta nuk e keni ditur, por këto USHQIME i shkaktojnë aromë të keqe të trupit!

Ju mund të keni provuar çdo deodorant dhe sapun për të mbajtur nën kontroll erën e trupit tuaj, por kjo...

Mix4 orë më herët

Pse duhet ta lani orizin para se ta gatuani ?!

Është një nga opsionet më të njohura për pjatat e shpejta. Bëhet fjalë për orizin, një nga ushqimet më elementare...

Sport4 orë më herët

Cilat janë 30 klubet më të pasura të futbollit në planet për vitin 2023

Stadiumi “Santiago Bernabeu” Prestigjiozja “Forbes” ka publikuar listën e 30 klubeve më të vlefshme të futbollit në planet për vitin...

Radar4 orë më herët

A po projektohet falimentimi i Shqipërisë? OKB: Në vitin 2100 do të mbeten 1.1 milionë banorë, gjysma në pension

Besohet se deri në fund të shekullit mund të jetë bërë vend anëtar i BE-së, por sipas projeksionit të OKB-së...

Radar4 orë më herët

Fox News: Alex Soros e ka vizituar Shtëpinë e Bardhë të paktën 17 herë që kur Biden mori detyrën

Rrjeti amerikan Fox News raporton se Alex Soros, djali i miliarderit majtist, George Soros, e ka vizituar Shtëpinë e Bardhë...

Mix6 orë më herët

2 gjërat që duhet të bëni përpara se të pini kafenë e mëngjesit

Të gjithë ju që shijoni kafen e mëngjesit, duhet të kini parasysh 2 gjëra. Andrew Huberman, profesor i Neurobiologjisë në...

Mix6 orë më herët

Cilat ushqime nuk skadojnë – Si t’i ruani për më shumë jetëgjatësi

Njeriu mund të mos e ketë gjetur burimin e rinisë së përjetshme, por disa ushqime janë të pandryshueshëm për jetë...

Mix6 orë më herët

Vitaminat që çdo grua duhet të marrë çdo ditë

Gratë dhe vajzat duhet të tregojnë kujdes për ushqyesit e nevojshëm në çdo fazë të jetës së tyre. Nevojat për...

Mix6 orë më herët

Kurat e shpejta natyrale kundër gurëve në veshka – Ushqimet që duhet të shmangni

AGROWEB Gurët në veshka përbëhen ose nga kripëra minerale ose nga kripëra të tjera acidike. Gurët formohen për shkaqe të...

Facebook