Lidhu me ne

Mix

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Alaa Al-Marjani/Reuters

Nowruz – No-Ruz ose Farsi për “ditën e re” – është një festë e lashtë që kremton ditën e parë të pranverës në hemisferën veriore. Më shumë se 300 milionë njerëz festojnë Vitin e Ri Persian, i cili është festuar për më shumë se 3000 vjet në rajone të ndryshme, duke përfshirë Ballkanin, pellgun e Detit të Zi, Kaukazin, Azinë Qendrore, Lindjen e Mesme etj.

Çfarë është Nevruzi?

Nevruzi është një festë që shënon fundin e një viti të vjetër dhe fillimin e një viti të ri dhe festohet në ditën e ekuinoksit astronomik të pranverës, që zakonisht zhvillohet më 21 mars.

Festimet zgjasin 13 ditë dhe është një mundësi për të reflektuar mbi të kaluarën dhe për të vendosur synime për të ardhmen. Festivali i ka rrënjët në Zoroastrianism, një fe e praktikuar në Persinë e lashtë që i paraprin krishterimit dhe islamit.

Sipas agjencisë kulturore të Kombeve të Bashkuara (UNESCO), kthimi i pranverës ka një rëndësi të madhe shpirtërore, duke përfaqësuar triumfin e së mirës mbi të keqen dhe gëzimin mbi pikëllimin.

“Shpirti i Mesditës, i njohur si Rapithwina, i cili konsiderohej se ishte i shtyrë nën tokë nga Fryma e Dimrit gjatë muajve të ftohtë, u mirëprit përsëri me festime në mesditën e ditës së Nevruzit sipas traditës Zoroastrian,” tha UNESCO.

Festimi është pjesë e Listës Përfaqësuese të UNESCO-s të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të Njerëzimit dhe Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara të vitit 2010 shpalli 21 Marsin si Ditën Ndërkombëtare të Nevruzit.

Pavel Mikheyev/Reuters

Kush e feston Nevruzin?

Duke pasur parasysh origjinën e tij, festa shënohet në vende me ndikim të rëndësishëm kulturor persian, duke përfshirë Afganistanin, Azerbajxhanin, Indinë, Kirgistanin, Kazakistanin, Pakistanin, Turqinë, Taxhikistanin, Turkmenistanin dhe Uzbekistanin. Festohet gjithashtu nga komunitetet e pakicave në Amerikë dhe Evropë, duke përfshirë në qytete si Los Angeles, Toronto dhe Londër.

Si e festojnë njerëzit Nevruzin?

Festimet ndryshojnë nga vendi në vend, por disa tradita të përbashkëta janë të përbashkëta. Disa përfshijnë përgatitje simbolike me zjarr dhe ujë dhe vallëzime rituale që ndonjëherë përfshijnë kërcimin mbi zjarr. Flakët pastrojnë në mënyrë simbolike përvojat e këqija të vitit të kaluar.

Para fillimit të Nevruzit, nëpër shtëpi bëhet një pastrim tradicional pranveror, ndërsa gjatë festës njerëzit bashkohen me familjen dhe miqtë. Pak para ardhjes së vitit të ri, familjet mblidhen dhe shkëmbejnë urimet, ku më të mëdhenjtë shpërndajnë ëmbëlsira dhe fëmijët e vegjël marrin monedha dhe dhurata.

Alaa Al-Marjani/Reuters

Por një nga traditat më të rëndësishme qëndron në përgatitjen e tryezës së Haft-Seen.

Tabela Haft-Seen, ose tabela e shtatë gjërave që fillojnë me shkronjën S, është një aktivitet familjar.

Zakonisht fillon me shtrirjen e një rrobe të veçantë familjare në tavolinë dhe më pas pasohet me vendosjen e shtatë artikujve S.

Këto mund të përfshijnë:

– Sirkeh (uthull): Përfaqëson moshën dhe durimin që shpesh vjen me plakjen
– Sikkeh (monedhë): Për pasuri dhe prosperitet
– Shikuesi (hudhra): Për shëndet të mirë
– Seeb (mollë): Për shëndet dhe bukuri natyrore
– Sabzeh (grur): Për rilindje, përtëritje dhe fat të mirë
– Samanu (puding gruri): Një ëmbëlsirë e ëmbël për pasurinë, pjellorinë dhe ëmbëlsinë e jetës
– Sumaku (manaferrat): Për lindjen e diellit dhe festimin e një dite të re

Përveç këtyre elementeve, tavolina mund të përfshijë gjithashtu një pasqyrë për të pasqyruar në mënyrë simbolike vitin e kaluar, vezë të lyera për të përfaqësuar pjellorinë, një peshk të artë për të përfaqësuar jetën e re dhe qirinj për të treguar dritën dhe lumturinë.

Carlos Osorio/Reuters

Një shumëllojshmëri e pjatave ushqimore përgatiten gjatë festës, por zakonisht shërbehet “ash-e resteh” ose supë me petë dhe besohet se simbolizon “mundësitë e shumta në jetën e dikujt”, sipas hulumtimit të kryer nga Universiteti i Harvardit.

Ëmbëlsirat speciale, duke përfshirë bakllava dhe bajame të veshura me sheqer, besohet gjithashtu se sjellin fat dhe ndahen gjatë festës. Ushqime të tjera përfshijnë peshkun e shërbyer me oriz të veçantë me barishte dhe erëza jeshile, që simbolizojnë natyrën në pranverë.

/Aljazeera

MË TEPËR

Radar33 minuta më herët

Kurti-Osmani nuk kanë kërkuar të konsultohen me mua për tensionet në Veri, thotë Edi Rama

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka diskutuar mbi tensionet në Veri as me Kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe...

Radar38 minuta më herët

Salianji: Kjo opozitë nuk ribëhet dot duke përjashtuar Sali Berishën

Deputeti demokrat Ervin Salianji tha se opozita nuk mund të ribëhet duket përjashtuar Sali Berishën. Duke folur për TPZ, Salianji...

Mix44 minuta më herët

Ekzistenca e Zotit në fjalët e shkëlqyera të një shkrimtari hungarez

Dy fëmijë diskutojnë në barkun e nënës se si mund të jetë jeta pas lindjes, dhe nëse ajo ekziston vërtet, apo është pak a shumë si...

Radar51 minuta më herët

Shteti shqiptar “i zhytur” në borxhe në Arbitrazh, 63% e humbjes i përket Becchettit

Në dy vite detyrimet faktike të shtetit shqiptar për shkak të humbjeve në arbitrazh janë rritur me plus me 66.37...

Mix17 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix18 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar18 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix18 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix1 ditë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix1 ditë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Facebook