Lidhu me ne

Mix

Si të dalloni produktet e skaduara të make-up

Si të dalloni produktet e skaduara të make-upit

Produktet e kozmetikës nuk mund të zgjasin pafundësisht. Ato kanë një datë skadence që do të ishte mirë ta respektonim.

Për ta bërë këtë, duhet të dini kriteret e klasifikimit të produktit, njohjen e shkrimeve, shkurtesave dhe disa shenjave dalluese që e bëjnë të sigurt përdorimin e një produkti në lëkurë.

Truket dhe data e skadencës, rëndësia e PAO

Duke vëzhguar me kujdes shkrimet e vogla në paketat e make-up-it dhe kremit, mund të identifikoni PAO (Periudha pas hapjes): PAO tregon periudhën e vlefshmërisë dhe efektivitetit të produktit duke filluar nga momenti në të cilin hapet.

Në Evropë, PAO u prezantua me një ligj në vitin 2003 për produktet me kohëzgjatje më shumë se 30 muaj, por disa prej tyre janë të përjashtuara nga kjo direktivë, si p.sh.

1. Produkte me një dozë

2.Produkte me spërkatje

Vlera shprehet në muaj dhe siguron që deri në atë kohë produkti do të mbetet i pandryshuar dhe i sigurt për t’u përdorur. Megjithatë, PAO nuk është një vlerë absolute dhe për të mbajtur të pandryshuara karakteristikat e kozmetikës, ka një sërë veprimesh të mira që mund të bëhen:

1. Mbyllni gjithmonë si duhet kapakët e kremrave dhe make-up-it

2.Përdorni furça të pastra

3.Mbajini larg dritës

Megjithatë, mund të ndodhë që me kalimin e kohës të fshihen shkrimet në pako, ose të mos kujtojmë më kur kemi blerë një produkt, aq më pak kur e kemi hapur: cilat janë shenjat që duhet t’i kushtoni vëmendje?

Make up-i i syve është ai që duhet t’i kushtohet më shumë vëmendje për të shmangur infeksionet: veçanërisht maskara për sytë, e cila përgjithësisht zgjat maksimumi 3 muaj.

Në buzëkuq, megjithatë, prania e pikave të vogla të ujit tregon se është koha për t’i hequr qafe. Mesatarisht zgjasin 2 vjet.

Foundation, kur skadon, ndryshon ngjyrën duke u bërë u verdhë.

Sa për kremrat

Njohja e datës së skadencës është shumë e rëndësishme sepse, kur tejkalohet, produkti nuk mund të garantojë të njëjtin efikasitet dhe siguri në lëkurë. Një krem ??kundër diellit i skaduar, për shembull, nuk mbron më nga rrezet e diellit. Kremrat specifikë humbasin efektivitetin e tyre, duke e bërë përdorimin e tyre të kotë. Për më tepër, ekziston rreziku i prodhimit të baktereve , të cilat mund të shkaktojnë reaksione alergjike dhe dermatit në lëkurë.

Si ta dalloni?

Ngjyra: A është ndryshuar nga koha kur hapëm paketën për herë të parë? A ka ndonjë njollë të pazakontë?

Erë: A ka ndryshuar parfumi?

Tekstura dhe pamja: a duket e ndryshuar tekstura e kremit? A ka gunga?

Kjo është arsyeja pse do të ishte një zakon i mirë të kontrolloni herë pas here çantën kozmetike për të hequr qafe produktet e skaduara.

MË TEPËR

Radar5 minuta më herët

Shteti shqiptar “i zhytur” në borxhe në Arbitrazh, 63% e humbjes i përket Becchettit

Në dy vite detyrimet faktike të shtetit shqiptar për shkak të humbjeve në arbitrazh janë rritur me plus me 66.37...

Mix17 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix17 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar17 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix17 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix1 ditë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix1 ditë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Mix1 ditë më herët

Zbulohet e ardhmja e Zendaya dhe Tom Holland në ‘Spider-Man’

Filmi i katërt i Spider-Man do të jetë një hit. Çifti Tom Holland dhe Zendaya do të jenë sërish pjesë...

Radar1 ditë më herët

Shantazhi i kryeministrit me çmimin e energjisë

Qëllimi i vërtetë i kryeministrit është të frikësojë qytetarët dhe më pas t’u shfaqet atyre si shpëtimtari që nuk rriti...

Mix1 ditë më herët

Thuhet se dashi, luani, dhe peshorja nuk dinë të kursejnë

Është fundi i muajit dhe shumë prej jush ndoshta nuk i kanë gjërat edhe aq mirë me paratë, por sipas...

Facebook