Lidhu me ne

Mix

​Ushqimet që preferojnë futbollistët / Super ushqimi i “yjeve” të futbollit

super ushqimi

Lojtarët e futbollit po i japin rëndësi të madhe ushqimit. Prej disa muajsh është e zakonshme të flitet për superushqimet. Kështu quhen në dhomat e zhveshjes së ekipeve të futbollit produktet që janë natyrale, por përmbajnë lëndët ushqyese të nevojshme.

Ushqimet që po preferojnë futbollistët e mëdhenj janë algat, pasi ato ofrojnë lëndë ushqyese. Mund të konsumohen para, gjatë dhe pas stërvitjes. Përveç kësaj, ato ofrojnë shtatë herë më shumë proteina sesa mishi, perimet apo peshku.

KARAKTERISTIKAT E ALGAVE:

  • Është burim i fenilalaninës, përshpejton metabolizmin dhe eliminon më shpejt toksinat nga trupi.
  • Kanë fuqi ngopëse kur bien në kontakt me ujin e trupit.
  • Përmbajnë vitamina A, B1, B2, C, D, E dhe K, kalium, hekur, fibra ose kalcium (deri në dhjetë herë më shumë se qumështi).
  • Ka veti antivirale dhe antiinflamatore, që ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar.

Algat kanë diçka shumë të rëndësishme në favorin e tyre për këta tre futbollistë dhe ajo është se vlera e tyre kalorike është pothuajse zero. Për këtë arsye, futbollistët e mëdhenj si Leo Messi dhe Cristiano Ronaldo i kanë përfshirë në dietat e tyre.

Një tjetër sportist i njohur që e do këtë ushqim është Karim Benzema, sulmuesi i Realit të Madrid. Francezi është në gjendjen më të mirë fizike të karrierës së tij dhe baza është në kuzhinë.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar2 minuta më herët

Shteti shqiptar “i zhytur” në borxhe në Arbitrazh, 63% e humbjes i përket Becchettit

Në dy vite detyrimet faktike të shtetit shqiptar për shkak të humbjeve në arbitrazh janë rritur me plus me 66.37...

Mix17 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix17 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar17 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix17 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix24 orë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix1 ditë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Mix1 ditë më herët

Zbulohet e ardhmja e Zendaya dhe Tom Holland në ‘Spider-Man’

Filmi i katërt i Spider-Man do të jetë një hit. Çifti Tom Holland dhe Zendaya do të jenë sërish pjesë...

Radar1 ditë më herët

Shantazhi i kryeministrit me çmimin e energjisë

Qëllimi i vërtetë i kryeministrit është të frikësojë qytetarët dhe më pas t’u shfaqet atyre si shpëtimtari që nuk rriti...

Mix1 ditë më herët

Thuhet se dashi, luani, dhe peshorja nuk dinë të kursejnë

Është fundi i muajit dhe shumë prej jush ndoshta nuk i kanë gjërat edhe aq mirë me paratë, por sipas...

Facebook