Lidhu me ne

Mix

Quinoa, superushqimi i astronautëve që ndalon plakjen

Me origjinë nga Peruja dhe e përhapur ndërkombëtarisht, quinoa është shumë e mirë për shëndetin dhe mund të përfshihet në një shumëllojshmëri të gjerë recetash, qoftë për përgatitjen e bukës apo supave.

Spikat përmbajtja e konsiderueshme e lartë e yndyrave të pangopura, ndër të cilat mund të veçojmë Omega 3 dhe Omega 6. Përveçse është një produkt me ekuilibër karbohidratesh, proteinash, fibrash dhe yndyrash, quinoa ka pak kalori. Karakterizohet gjithashtu nga një përmbajtje e lartë e mineraleve esenciale, ndër të cilat është kryesisht hekuri, dhe të tjerë si magnezi, fosfori dhe kaliumi.

Të gjitha këto veti kanë bërë që NASA të përfshijë quinoan në dietën e të gjithë astronautëve, veçanërisht në sistemin CELLS (Controlled Life Support Ecological System). Ata e bënë këtë me qëllimin për ta përfshirë atë si për konsum të mundshëm në misionet hapësinore, ashtu edhe për ta rritur në anije kozmike.

Në fakt, OKB-ja e shpalli vitin 2013 “Viti Ndërkombëtar i Quinoas” në homazh ndaj popujve të Andeve që ndihmuan në ruajtjen dhe mbrojtjen e kultivimit të quinoas për breza. Ish-Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Moon, deklaroi vite më parë se quinoa është “një ushqim që mund të kontribuojë në arritjen e Objektivave të Zhvillimit të Mijëvjeçarit”.

Me përmbajtje të lartë të vitaminës B, quinoa ndihmon në formimin e rruazave të kuqe të gjakut, ndërsa vitamina E përmban antioksidantë që parandalojnë dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira në trup, siç është rasti me plakjen e parakohshme.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix16 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix16 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar16 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix17 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix24 orë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix24 orë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Mix24 orë më herët

Zbulohet e ardhmja e Zendaya dhe Tom Holland në ‘Spider-Man’

Filmi i katërt i Spider-Man do të jetë një hit. Çifti Tom Holland dhe Zendaya do të jenë sërish pjesë...

Radar24 orë më herët

Shantazhi i kryeministrit me çmimin e energjisë

Qëllimi i vërtetë i kryeministrit është të frikësojë qytetarët dhe më pas t’u shfaqet atyre si shpëtimtari që nuk rriti...

Mix24 orë më herët

Thuhet se dashi, luani, dhe peshorja nuk dinë të kursejnë

Është fundi i muajit dhe shumë prej jush ndoshta nuk i kanë gjërat edhe aq mirë me paratë, por sipas...

Mix1 ditë më herët

Sa javë zgjat një shtatzani normale?

Kohëzgjatja e një shtatzanie normale mund të jetë nga 37 deri në 42 javë. Kështu që ju keni një interval kohe...

Facebook