Lidhu me ne

Mix

Efekti Diderot: Blerja e gjërave që nuk na duhen

The Diderot Effect & Why Buying New Things (Might) Make You Sad. - Thin.  Rich. Happy.

Efekti Diderot është një fenomen i psikikës sonë që na shtyn të marrim gjëra të padobishme. Të paktën një herë në jetën tonë na ka ndodhur që të blejmë gjëra që nuk na nevojiten.

Ka nga ata që duan pazarin dhe nuk mund ta ndalojnë veten  dhe ata që arrijnë ta mbajnë atë pak më shumë nën kontroll. Por si kategoria e parë e njerëzve, ashtu edhe e dyta e dinë shumë mirë se ç’do të thotë të bësh një blerje krejtësisht të padobishme.

Por, çfarë na shtyn të blejmë gjëra për të cilat nuk kemi vërtet nevojë? Çfarë na shtyn të blejmë gjëra të padobishme?

EFEKTI DIDEROT: KJO ËSHTË ARSYEJA PSE NE BLEJMË GJËRA QË NUK NA DUHEN

Quhet Efekti Diderot dhe është dukuria që shpjegon nevojën tonë për të blerë gjëra që nuk na duhen vërtet. Termi u shpik nga antropologu Grant McCracken në vitin 1988.

Dukuria është e thjeshtë. Në fakt, duket se çdo blerje e re na shtyn të blejmë gjëra të reja që mund të shkojnë mirë me të sapoardhurin. Është sikur blerja e një palë këpucëve të reja na bën të besojmë se të gjitha xhinset tona nuk janë të përshtatshme për blerjen e re.

Pra, çfarë bën? Ti blen xhinse të reja. Emri është për shkak të një teksti të vitit 1769 nga Denis Diderot me titull Keqardhje për mantelin tim të dhomës së vjetër. Në historinë e tij, filozofi tha se kishte blerë një rrobë të re dhome. Pasi e veshi, e kuptoi se çdo gjë në dhomën e tij të gjumit nuk ishte në rregull me blerjen e tij të re. Dhe kështu ai ndryshoi së pari çarçafët, pastaj tapetin, pastaj jastëkët dhe në fund rinovoi të gjitha mobiljet në dhomën e tij.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar58 minuta më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix1 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix8 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix8 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix9 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar9 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar9 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix9 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore9 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix9 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook