Lidhu me ne

Mix

3 gabime gjatë seksit te Fifty Shades Of Grey

13 lingering questions about 'Fifty Shades of Grey' | EW.com

50 hijet e Greyt është një film që ka ngjallur shumë kuriozitet për shkak të seksit jo të zakontë mes personazheve Christian dhe Anastasia dhe ndoshta shumë të rinj pa eksperiencë mund të duan t’i imitojnë skenat e tyre.

Por Lauren Streicher, profesoreshë në Northwestern në Universitetin e Çikagos, shpjegon se këto 3 praktika seksuale që shfaqen në këtë film, nuk duhet  të provohen për shkaqe shëndetësore:

1 – Në një prej skenave më erotike Christian zgjedh të luajë me partneren duke vendosur akullore në vaginën e saj. Kjo nuk është aspak ide e mirë. Akullorja përbëhet nga qumësht i përpunuar dhe sheqer, dy përbërës të cilët krijojnë habitatin ideal për shumimin e baktereve. Gjithashtu akullorja është e ftohtë dhe ngushton enët e gjakut të vulvës. Kjo shkakton ndjesinë e mpirjes deri në thatësi vaginale.

2 – Përpara se të ngelte shtatzënë, Anastasia përdor kontraceptivë të lëngshëm që duhej t’i injektonte çdo 12 javë. Mjekët e ndalojnë kategorikisht këtë gjë pasi ky lloj trajtimi hormonal ka shumë efekte anësorë. Dëmton kockat dhe ndikon shtimin në peshë.

3 – Në qoftë se nuk e keni humbur filmin e dytë të triologjisë së njohur, me siguri e mbani mend skenën kur Anastasia vendos të përdorë sferat Ben Wa pasi mendon se kjo gjë mund ta eksitojë dhe ta ndihmojë që akti të zgjasë më tepër. Ky është një mit me qëllime marketingu, pasi ky aksesor nuk përmirëson jetën seksuale, ai thjesht tonifikon muskujt pelvikë.

Për më shumë, klikoniKËTU

MË TEPËR

Radar2 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix2 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix9 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix9 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix9 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar9 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar10 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix10 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore10 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix10 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook