Lidhu me ne

Mix

Mbyllet Buzzfeed News. Shkak mungesa e reklamave

Mbyllet Buzzfeed News. Shkak mungesa e reklamave

Buzzfeed do të mbyllë faqen e tij të lajmeve dhe do të shkurtojë fuqinë punëtore me 15%, ka thënë shefi ekzekutiv Jonah Peretti.

Kjo vjen pasi kompania e mediave dixhitale po përballet me sfida serioze financiare, duke përfshirë një rënie të reklamave.

Duke i quajtur vendimet “thellësisht të dhimbshme”, Peretti tha se nuk mund të investonte më shumë në faqen jofitimprurëse të lajmeve.

Ai tha se firma do të fokusohet në dhënien e lajmeve përmes HuffPost, të cilën Buzzfeed e mori përsipër dy vjet më parë.

“Industria jonë po dëmtohet dhe është gati të rilindë,” tha ai në një mesazh drejtuar stafit.

“Ne po kalojmë dhimbje të mëdha sot dhe do të fillojmë të luftojmë në rrugën tonë drejt një të ardhmeje të ndritur.”

E themeluar në vitin 2006, Buzzfeed ishte dikur një nga emrat më në modë në mediat online, e njohur për kuizet dhe përmbajtjen e virale, si dhe lajme serioze.

Por kompania, e cila punësoi më shumë se 1,300 njerëz globalisht në fund të vitit të kaluar, është larguar nga lajmet, pasi sjellja e të ardhurave nga reklamat dhe audienca u bë më e vështirë.

Ajo u listua në bursë në vitin 2021, por mblodhi shumë më pak para nga sa kishte shpresuar.

“Ndërsa pushimet nga puna po ndodhin në pothuajse çdo sektor, ne kemi vendosur që kompania nuk mund të vazhdojë të financojë më BuzzFeed News si një organizatë e pavarur,” i shkroi Peretti stafit.

Ai tha se dështimi ishte tregues i një krize më të gjerë në gazetari dhe se kishte frikë që as pagesa nga abonet nuk do ta shpëtonte këtë industri.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet1 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix1 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar1 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar1 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix4 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix4 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Mix4 ditë më herët

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

FOTO: ARIS LEOVEN | CANVA Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e...

Mix4 ditë më herët

Nëse do të provosh një model klasik flokësh, frymëzohu nga Selena Gomez

FOTO: GETTY IMAGES Momentet më të bukura të stilit nga tapeti i kuq në jug të Francës, ku po mbahet...

Mix4 ditë më herët

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

FOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë?...

Facebook