Lidhu me ne

Mix

Çfarë ndodh nëse gëlltitni çamçakëz? A është e vërtetë që nuk del nga zorrët për një kohë të gjatë?

camcakez 1080x720

Shumë njerëz shqetësohen se nëse çamçakëzi gëlltitet, ai do të mbetet në zorrë. Megjithatë, kjo legjendë nuk është e vërtetë. Është vërtetuar se çamçakëzi nuk ngjitet në stomak dhe kalon përmes aparatit tretës. Megjithatë, çamçakëzi mund të shkaktojë disa probleme pasi kalon nëpër stomak.

Çamçakëzi, i cili zakonisht bëhet nga materiale të panatyrshme, mund të ndikojë negativisht në sistemin tretës kur gëlltitet. Lëvizjet e zorrëve mund të ngadalësohen, duke shkaktuar gazra, fryrje dhe kapsllëk.

Përveç kësaj, çamçakëzi parandalon përthithjen e disa lëndëve ushqyese kur gëlltitet. Për këto arsye, përtypja rregullisht e çamçakëzit gjithashtu parandalon trupin tuaj të përthithë lëndët ushqyese thelbësore. Prandaj, përtypja e çamçakëzit pak para ose pas vaktit nuk rekomandohet nga ekspertët.

Kur çamçakëzi gëlltitet, ai mund të mos shpërbëhet plotësisht nga acidi i stomakut dhe mund të mbetet në një grumbull ngjitës në zorrë. Kjo bën që ajo të bllokojë zorrët. Megjithatë, trupi juaj e tret atë me kalimin e kohës.

Nëse përtypja e shpeshtë e çamçakëzit bëhet zakon, problemi mund të përshkallëzohet, për shkak se zorrët mund të bllokohen seriozisht, kështu që nuk rekomandohet të bëhet ky veprim shpesh.

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix12 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix12 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix12 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix12 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook