Lidhu me ne

Mix

Mosha ideale për t’u martuar?

Adriano Çelentano thoshte: “Martesa? Eeeh, është teprim. Njësoj sikur të të hahet drekë dhe… të blesh restorantin”.

Njihet edhe një shprehje që i atribuohet Konicës: “Kur duhet të martohet burri? Një burrë i ri duhet të presë sa të moshohet. Një burrë i moshuar, nuk duhet të martohet”.

Por nëse nuk mendoni as si Konica, as si Çelentano, zbatoni së paku përfundimet e nxjerra nga një studim i fundit i bërë nga universiteti i Utah.

Sipas këtij studimi nëse dëshironi të keni një martesë jetëgjatë dhe të lumtur duhet të keni kujdes moshën në të cilën merrni vendimin për ta ndërmarrë këtë hap.

Studimi arriti në përfundimin se njerëzit që martohen rreth moshës 28 deri në 32 vjeç kanë më pak shanse që të divorcohen.

Sociologu Nick Wolfinger ka analizuar të dhënat nga viti 2006 deri në 2011, të National Survey Family Growth dhe ai doli në konkluzionin se martesat e bëra nga individë të target grupeve 28 deri në 32 vjeç janë martesat më të suksesshme.

Më parë mendohej që sa më e madhe të ishte mosha në të cilën martoheshe aq më të mëdha ishin dhe shanset për tu divorcuar, por ky studim hodhi poshtë teoritë e mëparshme duke konkluduar moshën ideale për të lidhur martesën.

Janë edhe dy kategori moshash që konsiderohen kulmet për divorc në 5 vitet e para të martesës.

Bëhet fjalë për martesat në të 20-tat dhe pas moshës 45 vjeç.

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Sabrina Carpenter thyen rekordin e Ariana Grande, kryeson listën me “Please Please Please” (VIDEO)

Këngëtarja amerikane arriti në vendin e parë në listën e kompanive Official Charts me ‘Please Please Please’, duke e shtyrë...

Mix2 ditë më herët

Flasin ekspertët: A është i dëmshëm Cocomelon?

Për krahasim, në Netflix, “Cocomelon” u shikua për aq minuta (33.27 miliardë)- sa Luca, Moana, Raya dhe Last Dragon dhe...

Mix2 ditë më herët

Çfarë ndryshon midis vivo X90 Pro dhe X80 Pro? Dallimet midis dy smartphone-ve

Vivo X90 Pro dhe X80 Pro me sa duket mund të jenë dy telefona inteligjentë shumë të ngjashëm, por dallimet...

Mix2 ditë më herët

iPhone 16: këto janë të gjitha ngjyrat e pritshme

Eventi më i pritur e Apple e vitit tani është afër. Kanë mbetur vetëm pak muaj dhe më në fund...

Mix2 ditë më herët

Pas memeve virale, Ben Affleck tregon pse del gjithmonë i mërzitur nëpër foto

JON KOPALOFF/GETTY Duket se edhe Ben është një nga ne, pra njeri me emocione! Aktori që së fundmi është bërë...

Mix2 ditë më herët

Meghan Markle kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham

Meghan Markle thuhet se kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham përpara se të distancohej përfundimisht nga ikona e modës, siç...

Mix2 ditë më herët

“Bugatti Tourbillon”, modeli i ri i makinës lukzose që kushton miliona dollarë

Bugatti Tourbillon, foto CNN Bugatti ka zbuluar modelin e saj të ri, “Bugatti Tourbillon”. Makina do të zëvendësojë “Bugatti Chiron”...

Mix2 ditë më herët

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Më në fund, Adrola Dushi pranon lidhjen me Capital T

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie....

Mix2 ditë më herët

“Shisja rroba me mamin, më vinte turp nga shoqëria”, Adrola Dushi rrëfen jetën e saj kur ishte fëmijë

Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e...

Mix2 ditë më herët

Cole Sprouse shpjegon pse e kishte të vështirë të punonte me Jennifer Aniston në serialin “Friends”

Cole Sprouse është një personazh që e pamë më rrallë gjatë historisë së gjatë të shfaqjes në transmetim, por kishte...

Facebook