Lidhu me ne

Mix

Philophobia, fobia nga rënia në dashuri

Are you afraid of falling in love? Learn about Filofobia — Steemit

Filofobia është frika e thellë e të rënit në dashuri.

Edhe pse të dashurosh dhe të dashurohesh nga të tjerët është pjesë e natyrës njerëzore disa njerëz përballë kësaj ndjenje ndihen në vështirësi të madhe dhe mund t’i kthehet në një makth të vërtetë.

Ata që vuajnë nga Filofobia besojnë se dashuria është një kërcënim dhe një rrezik për veten. Kjo frikë u shkakton një sërë mendimesh negative që veprojnë si mburojë nga rënia në dashuri.

Është një fobi e cila mund të shkaktojë sulme paniku, ankthi, takikardi, djersitje, por edhe probleme me ereksionin te meshkujt. Zakonisht ndodh tek persona që kanë pasur shumë vetmi dhe zbrazëti në fëmijërinë ose adoleshencën e tyre ose kanë qenë dëshmitarë të grindjeve dhe tradhtive familjare.

Shkaqe të tjera mund të jenë të lidhura me një ndarje ose divorc traumatik, pas të cilit nis bindja se asgjë e seksit tjetër nuk ia vlen. Shmangia e dashurisë bëhet kështu një mekanizëm mbrojtës personal.

Filofobët përqëndrohen në defektet që dëmtojnë marrëdhënien në çift, ose përdorin xhelozinë e tepruar për të kapërcyer ndjenjat e vërteta.

Është një ç’rregullim që nga emocional mund të kalojë shpejt në mendor dhe kronik, ndaj këekon asistimin e mjeklve të fushës dhe në raste të rënduara, kurim.

Rol vendimtar te personi filofobik luan mbështetja dhe durimi i atyre që e rrethojnë.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar1 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix1 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix8 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix9 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix9 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar9 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar9 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix9 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore9 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix9 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook