Lidhu me ne

Mix

Urina juaj mban pak erë? Çfarë tregon aroma e urinës për shëndetin tuaj?

Çfarë tregon aroma e urinës për shëndetin tuaj?

Urina juaj mban pak erë? Shumicën e kohës, ka të bëjë vetëm me atë që keni konsumuar kohët e fundit dhe nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Ushqimi që lidhet më së shpeshti me ndryshimin e aromës së mizës suaj është shpargu, duke shkaktuar një erë të veçantë squfuri, që shpesh përshkruhet si ‘urrina e shpargut’.

Ngrënia e shumë hudhrave gjithashtu mund ta bëjë urinën tuaj me erë të keqe, sipas NHS, pasi përmban “kimikate me erë të fortë që mund të kalojnë në urinimin tuaj”. Kafeja juaj e preferuar e mëngjesit mund të ketë të njëjtin efekt. Edhe marrja e disa ilaçeve dhe vitaminave mund t’ju bëjë të urinoni pak më shumë, veçanërisht suplementet e vitaminës B6.

Sidoqoftë, në disa raste, urina juaj e qelbur mund të tregojë disa kushte shëndetësore, të cilat mund të kenë nevojë për kujdes mjekësor.

1. Dehidratim

Nëse urina juaj ka erë të fortë dhe të verdhë të errët, ka gjasa që të mos pini mjaftueshëm lëngje dhe të jeni të dehidratuar. Ju gjithashtu mund të vini re se ndiheni të etur dhe të thatë dhe po qani më pak se zakonisht. Përpiquni të rihidratoheni nëse vini re këto simptoma – nëse keni qenë të sëmurë dhe konsumimi i lëngjeve është më i vështirë, filloni me gllënjka të vogla dhe gradualisht pini më shumë.

2. Shtatzënia ose ovulacioni

Era e urinimit tuaj nuk do të ndryshojë gjatë ovulacionit, por një rritje e hormoneve si estrogjeni ose progesteroni mund t’ju bëjë më të ndjeshëm ndaj aromave. Por aroma e urinimit tuaj mund të ndryshojë kur jeni shtatzënë – ju jeni gjithashtu në rrezik më të lartë ose keni një UTI kur jeni duke pritur.

3. Infeksioni i traktit urinar

Nëse urina juaj ka erë të ëmbël ose si amoniak, mund të jetë një shenjë e hershme e një infeksioni të traktit urinar (UTI). Urinimi juaj gjithashtu mund të jetë i vrenjtur dhe i errët, mund t’ju duhet të shkoni në tualet papritmas dhe më shumë se zakonisht. Një ndjesi djegieje kur urinoni është një flamur i kuq i UTI.  Ju gjithashtu mund të keni rrjedhje të ngjashme me gjizën, të ndjeni dhimbje gjatë seksit ose kur urinoni dhe të keni kruajtje dhe acarim, sipas NHS.

4. Infeksioni seksualisht i transmetueshëm

Urina me erë të keqe mund të jetë shenjë e një infeksioni seksualisht të transmetueshëm (IST), si klamidia ose trikomoniaza, sipas Everyday Health. IST-të priren të shkaktojnë rrjedhje të pazakontë nga vagina, penisi ose anusi, si dhe kruajtje dhe skuqje, flluska, plagë ose lytha dhe dhimbje gjatë urinimit. Është një ide e mirë që të kontrolloni çdo simptomë në një klinikë të shëndetit seksual vizitoni një nëse edhe partneri juaj ka ndonjë simptomë, ose nëse jeni të shqetësuar pasi keni bërë seks pa prezervativ.

5. Diabeti i tipit 2

Nëse vogëlushi juaj ka erë të çuditshme frutash dhe po nxitoni në tualet më shpesh – veçanërisht gjatë natës – dhe ndiheni të etur, trupi juaj mund të thotë që keni diabet të tipit 2. Simptoma të tjera përfshijnë humbjen e peshës pa u përpjekur dhe ndjenjën e lodhjes, sipas Diabetes UK.

MË TEPËR

Radar2 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix2 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix9 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix10 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix10 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar10 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar10 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix10 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore10 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix10 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook