Lidhu me ne

Mix

I frymëzuar nga romani i famshëm “Twenty Thousand Leagues Under the Sea”, jahti-nëndetëse e çon luksin në thellësitë e oqeaneve

I frymezuar nga romani i famshem jahti nendetese e con luksin ne thellesite e oqeaneve 1280x720

Një kompani holandeze ka zbuluar projektin për një superjaht luksoz që shndërrohet edhe në nëndetëse, për të kaluar çaste të paharrueshme mbi dhe nën ujë.

Edhe pse në pamje të parë jahti-nëndetëse duket si mjeti i udhëtimit i një prej personazheve negativë të filmave të James Bond, njerëzit aty brenda do t’ia kalojnë vërtet shumë mirë.

Mjeti parashikohet të kushtojë mbi 22 milionë paund dhe është projektuar të jetë 37,5 metra i gjatë. Brenda tij mund të qëndrojnë 17 persona, përfshi ekuipazhin.

Jahti i quajtur Nautilius është projektuar në bashkërisht nga kompania holandeze U-Boat Worx dhe studioja turko-gjermane e projektimit, Officina Armare.

Pasi shndërrohet në nëndetëse, mjeti arrin të zhytet deri në 150 metra thellësi dhe mund të qëndrojë nën ujë për maksimumi katër ditë.

Përveç dritareve me hapësirë të bollshme për të parë bukuritë e thellësive, jahti është dizajnuar me stilin minimalisht nordik dhe japonez, që fuqizon edhe më tepër pamjen e jashtëzakonshme që udhëtarët do të mund të shohin nën ujë.

Modeli është frymëzuar nga romani i Jules Verne “20 mijë lega nën det”, i shkruar në vitin 1870. Vetëm salla e ngrënies ka një sipërfaqe prej 50 metrash katrorë, ndërsa dhomat e gjumit janë të ndara në një kabinë kryesore, një suitë, si dhe katër kabina të tjerë për të ftuarit dhe një dhomë gjumi për ekuipazhin.

Në kuvertë është instaluar një pishinë me ujë të ëmbël, një bar dhe një tavolinë ngrënieje, e cila mbyllet kur jahti zhytet nën sipërfaqen e oqeanit.

Themeluesi i kompanisë prodhuese, Bert Houtman, tha: “Tashmë njerëzit që duan të kenë një jaht luksoz, duhet të marrin në konsideratë edhe mundësinë për t’u zhytur në 150 metra thellësi. Kur moti përkeqësohet, është më e thjeshtë të zhytesh dhe të vazhdosh udhëtimin. Me Nautilus, tregu i jahteve nuk do të jetë më i njëjti”.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix3 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix10 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix10 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix11 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar11 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar11 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix11 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore11 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix11 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook