Lidhu me ne

Mix

A duhet të eliminoni patatet nga dieta juaj nëse vuani nga artriti?!

A duhet të eliminoni patatet nga dieta juaj nëse vuani nga artriti?!

A mund të shkaktojnë ose përkeqësojnë simptomat e artritit patatet? Ato përmbajnë glikoalkaloidin solaninë, i cili, ndër të tjera, thuhet se përkeqëson inflamacionin në trup. Solanina është një glikoalkaloid, i cili gjendet në speciet nga familja e ndihmësve, e cila përfshin patatet, përveç domateve, specave dhe patëllxhanëve. Roli i solaninës është të mbrojë bimën kundër kërpudhave, insekteve dhe dëmtuesve të tjerë, por është toksike për njerëzit. Gatimi i patateve i bën ato të sigurta për t’u ngrënë.

Megjithatë, disa pretendojnë se patatet kanë një efekt negativ në dhimbjet e kyçeve. Nëse jetoni me artrit, mund të keni lexuar ose dëgjuar vetë për të. Megjithëse ky besim është mjaft i përhapur, nuk ka studime që mbështesin lidhjen midis konsumit të patates dhe përkeqësimit të simptomave të artritit, ose të dhënat janë shumë të kufizuara. Lona Sandon, një dietologe dhe asistente profesore në Universitetin Mjekësor Jugperëndimor të Teksasit tha se:

Në përgjithësi, hulumtimet nuk e mbështesin idenë se këto ushqime duhet të shmangen.

Dennis C. Ang, MD, profesor i asociuar i mjekësisë së brendshme-reumatologji dhe imunologji në Qendrën Mjekësore Wake Forest Baptist shtoi se:

Nuk ka kuptim të hiqni dorë nga këto ushqime të shëndetshme sepse mendoni se ato mund t’i përkeqësojnë simptomat tuaja.

Rikujtojmë se patatet që kanë marrë ngjyrë të gjelbër janë të rrezikshme. Ato përmbajnë nivele të larta të solaninës, një toksinë që mund të shkaktojë dhimbje koke dhe probleme neurologjike. Të gjitha patatet prodhojnë sasi të vogla solanine si një formë insekticidi natyral për t’u mbrojtur. Por patatet që i nënshtrohen ekspozimit të zgjatur ndaj dritës dhe temperaturave të larta mund të prodhojnë sasi jashtëzakonisht të mëdha solanine.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet1 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix1 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar1 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar1 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix4 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix4 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Mix4 ditë më herët

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

FOTO: ARIS LEOVEN | CANVA Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e...

Mix4 ditë më herët

Nëse do të provosh një model klasik flokësh, frymëzohu nga Selena Gomez

FOTO: GETTY IMAGES Momentet më të bukura të stilit nga tapeti i kuq në jug të Francës, ku po mbahet...

Mix4 ditë më herët

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

FOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë?...

Facebook