Lidhu me ne

Mix

Dieta me magnez: çfarë duhet të hani për mëngjes!

Dieta me magnez: çfarë duhet të hani për mëngjes!

Dieta me magnez është një dietë që po bëhet e popullarizuar në mesin e atyre që duan të humbin peshë mirë, pa dëmtuar shëndetin e tyre, duke u ushqyer me substanca të dobishme.

Në fakt, konsumohen ushqime që përmbajnë një nivel të lartë të magnezit, të shkëlqyer si për humbjen e peshës, ashtu edhe për forcimin e kockave, muskujve dhe indeve të buta. Dieta me magnez, siç sugjeron edhe emri, është një plan dietik i bazuar në marrjen e ushqimeve të pasura me këtë mineral.

Dieta me magnez: çfarë duhet të hani për mëngjes!

Magnezi është një mineral themelor për mirëqenien psikofizike të njeriut. Është minerali i katërt më i bollshëm në trup, thelbësor për shëndetin. Rreth 99% e magnezit total ruhet në kocka, muskuj dhe inde të buta, ndërsa 1% në gjak.

Në mëngjes mund të zgjidhni një nga katër menutë e mëposhtme.

1-Një makiato kafeje me qumësht, dy feta bukë integrale të thekur me dy porcione djathë me pak yndyrë ose me dy feta pule ose gjeldeti, ose me një lugë çaji vaj ulliri ekstra të virgjër.

2-Ose një gotë qumësht me një lugë çaji pluhur kakao dhe afërsisht 30 g drithëra dhe fibra.

3-Çaj, një kos natyral ose frutash, një frut ose një gotë lëng frutash janë një menu e vlefshme.

4-Në fund mund të zgjidhni një latte, disa biskota integrale, rreth 125 g rikota ose 60 g djathë të freskët.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Videoja virale nga Festivali i Kanës: Kelly R shpërthen ndaj sigurisë

Kelly Rowland u pa duke qortuar një roje sigurie në Festivalin e Filmit në Kanë 2024 të martën. Fillimisht, ish-anëtarja e Destiny’s...

Mix1 ditë më herët

Billie Eilish flet për raportin me Jesse Rutherford pas ndarjes

Gjërat janë ende mirë mes Billie Eilish dhe Jesse Rutherford. Sipas një fragmenti të pabotuar nga kopertina e saj e...

Mix1 ditë më herët

Sean “Diddy” Combs përballet me një padi të re

Sean “Diddy” Combs po përballet me një tjetër padi për sulm se*sual. Ish-modelja Crystal McKinney pretendon se reperi  e detyroi...

Mix2 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet2 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix2 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar2 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar2 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix5 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix5 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Facebook