Lidhu me ne

Mix

Cila është dieta më e mirë për ju, bazuar në moshën që keni

Miti më i madh që shumica e njerëzve vazhdojnë e besojnë, është se diçka e quajtur “dieta e përsosur” ekziston!

Asnjë trup njerëzor nuk është i njëjtë dhe sigurisht një dietë e cila është e mirë për dikë, nuk është e mirë për dikë tjetër. Sidoqoftë në varësi të moshës suaj ekzistojnë disa grup ushqimesh që duhet t’i shmangni dhe disa të tjera që duhet t’i përfshini në dietën tuaj ditore për të qenë gjithnjë në formë dhe të shëndetshëm.

Në vitet e adoleshencës

Në këtë fazë, trupi juaj po rritet dhe zhvillohet, për këtë arsye keni nevojë për shumë lëndë ushqyese. Kjo gjithashtu ndodh që të jetë koha kur njerëzit fillojnë të mos hanë mëngjes dhe të kenë një dietë kryesisht të përbërë nga ushqim Fast-Food, gjë që është e gabuar.

Nëse jeni në këtë grupmoshë, bëjeni zakon të hani mëngjes çdo ditë. Ju nuk duhet të hiqni dorë nga ushqimet tuaja të preferuara, por konsideroni të zvogëloni sasinë. Përfshini kalcium, proteina dhe ushqime të pasura me hekur në dietën tuaj.

Kur jeni në të njëzetat tuaja

Kos në vend të akullores dhe konsumoni pulë në vend të mishit të kuq. Përfshini ushqime të pasura me yndyrna omega-3 dhe acid folik në dietën tuaj, si zarzavate me gjethe, bukë, makarona, arra, salmon dhe farat chia.

Kur jeni tek të tridhjetat tuaja 

Për të mbështetur ndryshimet trupore që ndodhin gjatë kësaj moshe, përfshini ushqime që ndërtojnë muskuj dhe i bëjnë kockat më të forta në dietën tuaj. Artikujt e pasur me proteina si vezët, farat, arrat, produktet e sojës, gjoksi i pulës dhe kinoa janë miqtë tuaj. Qumështi dhe kodi janë thelbësore për forcimin e kockave por nëse është e nevojshme, merrni parasysh marrjen e shtojcave të kalciumit dhe proteinave.

Kur jeni tek të dyzetat tuaja 

Për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak dhe për të rritur metabolizmin tuaj, në këtë fazë, sigurohuni që të përfshini fibra në dietën tuaj. Ushqimet e tjera që mund të konsumoni janë sanduiçe të shëndetshme shtëpiake, produkte qumështi pa yndyrë, ton, fruta dhe perime (sidomos brokoli). Në çdo vakt, sigurohuni që të përfshini proteina.

Kur jeni tek të pesëdhjetat tuaja 

Me kalimin e moshës, niveli ynë i metabolizmit zvogëlohet dhe prandaj këshillohet të konsumoni ushqime që trupat tanë mund t’i tresin lehtësisht.  Kur jeni në të 50-tat, duhet të ndërroni qumështin me qumështin e bajames dhe drithërat tuaja të rregullta me lloje që nuk janë të shijshme dhe me sheqer. Në vend të kësaj mund t’i shtoni mjaltë. Për të zvogëluar shenjat e plakjes, hani avokado, brokoli, boronica, arra dhe spinaq. Mollët mund t’ju ndihmojnë të ulni kolesterolin dhe të luftoni diabetin.

Kur jeni 60 +

Kur jeni në këtë fazë, sigurohuni të përfshini 5 porcione perimesh dhe 2 porcione frutash në dietën tuaj çdo ditë. Konsumoni artikuj të pasur me hekur si spinaqi, thjerrëzat dhe fasulet. Sojet dhe zarzavatet me gjethe do t’ju ndihmojnë të qëndroni të shëndetshëm gjithashtu. Përveç këtyre, duhet të ulni sasinë e kripës që merrni. Pini shumë ujë dhe shmangni ëmbëlsirat me sa të mundeni!

MË TEPËR

Mix21 orë më herët

Videoja virale nga Festivali i Kanës: Kelly R shpërthen ndaj sigurisë

Kelly Rowland u pa duke qortuar një roje sigurie në Festivalin e Filmit në Kanë 2024 të martën. Fillimisht, ish-anëtarja e Destiny’s...

Mix21 orë më herët

Billie Eilish flet për raportin me Jesse Rutherford pas ndarjes

Gjërat janë ende mirë mes Billie Eilish dhe Jesse Rutherford. Sipas një fragmenti të pabotuar nga kopertina e saj e...

Mix21 orë më herët

Sean “Diddy” Combs përballet me një padi të re

Sean “Diddy” Combs po përballet me një tjetër padi për sulm se*sual. Ish-modelja Crystal McKinney pretendon se reperi  e detyroi...

Mix2 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet2 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix2 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar2 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar2 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix5 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix5 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Facebook