Lidhu me ne

Mix

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin e automobilave, atë të makinës së vitit 2024. Të shtatë automjetet e përzgjedhura janë të destinuar të luajnë një sfidë që premton të jetë e fortë si gjithmonë. Juria do të caktojë modelin që i afrohet më shumë karakteristikave të kërkuara. Sipas rendit alfabetik 7 finaistet janë: BMW Seria 5, Byd Seal, Kia EV9, Peugeot 3008, Renault Scenic, Toyota C-HR dhe në fund Volvo EX30.

Makina e Vitit do të shpallet më 26 shkurt në Gjenevë
Me rregullore, secili nga 59 anëtarët e jurisë, e cila përbëhet nga gazetarë të specializuar nga 22 vende evropiane, zgjodhi në mënyrë anonime listën e finalistëve. Lista përfundimtare nuk është gjë tjetër veçse rezultati i 7 makinave më të votuara. Megjithatë, tani e tutje, gjithçka do të bëhet serioze, sepse makinat e zgjedhura nga tani deri në ditën e finales së planifikuar për 26 shkurt në prag të Motor Shoë në Gjenevë do të duhet të bindin jurinë se ato janë makinat më të mira në mesin e atyre të lançuara në vitin 2023.

Të gjitha ose pothuajse të gjitha elektrike
Të gjitha ose pothuajse të gjitha makinat e zgjedhura kanë një tipar të përbashkët: ato janë pothuajse të gjitha elektrike, disa vetëm EV si Byd Seal, Kia Ev9, Renault Scenic dhe Volvo EX30. Të tjerat përfshijnë një variant 100% elektrik si BMë seria 5 dhe Peugeot 3008, e cila tani për tani është lançuar në modalitetin e baterisë, por do të mbështetet nga zgjidhje termike. E vetmja që nuk përfshin asnjë lloj zgjidhjeje, po vetëm me bateri është gjenerata e re e Toyota C-HR.

Një kineze debuton për herë të parë
Edhe këtë vit në mesin e të shtatëve nuk ka asnjë modele italiane. Për më tepër, vetëm Fiat 600e i ri u përfshi në listën fillestare të njëzet e tetë kandidatëve. Edicioni i këtij viti do të jetë i 60-ti për këtë ccmim. Për të gjetur një italiane fituese duhet të kthehemi 15 vjet më pas. Ishte viti 2008 dhe fituesi i Makinës së Vitit ishte Fiat 500. Nga ana tjetër, për herë të parë në histori, këtë vit është futur në listën e 7 finalisteve një model kinez, makina BYD Seal.

MË TEPËR

Mix5 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal5 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix5 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix5 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix5 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix6 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix6 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix6 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix6 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix6 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook