Lidhu me ne

Mix

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës.

Provoni ilaçe bimore

Nëse keni të përziera ose dhimbje, rrënja e xhenxhefilit mund të ndihmojë. Pini çaj xhenxhefili, hani karamele me xhenxhefil ose konsumoni pak xhenxhefil.

Mentja, livando mund të ndalojnë spazmat dhe shtrëngimet e muskujve që shkaktojnë fryrje, ngërçe dhe shqetësime.

Shmangni kafeinën, veçanërisht kafenë

Përmbajtja e kafeinës në kafe mund të nxisë nervozizmin dhe ankthin, duke e përkeqësuar stomakun. Për më tepër, kafeja gjithashtu stimulon zorrët, duke ju përkeqësuar. Provoni pije më pak stimuluese me kafeinë si çaji jeshil.

Praktikoni frymëmarrjen e thellë, vëmendjen dhe meditimin

Ushtrimet mendore ju ndihmojnë të përqendroheni në frymën tuaj. Frymëmarrjet e thella mund të jenë veçanërisht të dobishme. Nëse ju pëlqen meditimi ose keni ndonjë truk tjetër mendor që ju qetëson, provoni ato.

Provoni vajrat ose temjanët qetësues

Temjanët bimor, ose vajrat esencialë të përdorur si shpërndarës aromatikë, dihet se ndihmojnë disa njerëz me ankth. Blini produkte qetësuese si kamomili, livando, ose trëndafil. Ndiqni udhëzimet e produktit. Kombinoje këtë me pak kohë dhe hapësirë ​​relaksuese për veten.

Gjeni kohë ​​për veten tuaj për t’u çlodhur

Në fund të fundit, gjeni kohë ​​për veten tuaj për të çliruar mendjen dhe për të marrë kontrollin e nervozizmit tuaj, edhe nëse duhet të jetë një kohë totale vetëm.

Pse kam dhimbje stomaku?

Truri dhe zorra janë të lidhura nëpërmjet nervit vagus, një nga nervat më të mëdhenj në trup. Ky nerv dërgon sinjale nga truri në zorrë dhe anasjelltas, duke rritur nervozizmin dhe parregullsinë e tretjes kur keni stres dhe ankth. Nëse keni dhimbje stomaku rregullisht dhe veçanërisht nëse simptomat tuaja po përkeqësohen në mënyrë progresive, mund t’ju duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje niveleve të stresit dhe shëndetit të tretjes.

Në raste të rralla, stomaku mund të sinjalizojë një problem themelor shëndetësor. Nëse stomaku është problem i zakonshëm tek ju konsultohuni me një mjek. Ato do t’ju ndihmojnë në përjashtimin e çështjeve të tjera, që mund të ndikojnë në stomakun tuaj, të tilla si:

  • sindromi i zorrës së irrituar
  • sëmundja e ulçerës peptike
  • sëmundje inflamatore të zorrëve
  • sëmundje celiac
  • çrregullim ankthi

Në raste edhe më të rralla, dhimbjet e stomakut mund të lidhen me gurët e tëmthit ose dëmtimin e nervit vagus.

MË TEPËR

Mix21 orë më herët

Videoja virale nga Festivali i Kanës: Kelly R shpërthen ndaj sigurisë

Kelly Rowland u pa duke qortuar një roje sigurie në Festivalin e Filmit në Kanë 2024 të martën. Fillimisht, ish-anëtarja e Destiny’s...

Mix21 orë më herët

Billie Eilish flet për raportin me Jesse Rutherford pas ndarjes

Gjërat janë ende mirë mes Billie Eilish dhe Jesse Rutherford. Sipas një fragmenti të pabotuar nga kopertina e saj e...

Mix21 orë më herët

Sean “Diddy” Combs përballet me një padi të re

Sean “Diddy” Combs po përballet me një tjetër padi për sulm se*sual. Ish-modelja Crystal McKinney pretendon se reperi  e detyroi...

Mix2 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet2 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix2 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar2 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar2 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix5 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix5 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Facebook