Lidhu me ne

Mix

Pse nuk duhet të pini kafe nëse jeni me dhimbje koke pas alkoolit?

Pse nuk duhet të pini kafe nëse jeni me dhimbje koke pas alkoolit?

Ndryshe nga besimi popullor, pirja e kafesë nuk do t’ju ndihmojë të kthjelloheni nëse keni kaluar një natë me alkool. Në disa situata, kombinimi kafeinë-alkool mund të jetë potencialisht i dëmshëm.

Kur filloni të pini, nivelet e alkoolit në gjak fillojnë të rriten, duke e vënë trupin në gatishmëri të lartë. Ky efekt zgjat rreth një orë ose një orë e gjysmë, por më vonë zëvendësohet nga një ndjenjë letargjie. Dhe pikërisht në këtë pikë kafeja mund t’ju ndihmojë të qëndroni zgjuar.

Por të jesh zgjuar, nuk do të thotë të jesh aspak i matur. Ende mund të vuani nga deficiti njohës i shkaktuar nga dehja dhe kjo mpirje do të kalojë vetëm pasi trupi të ketë metabolizuar alkoolin. Por si na mban kafeja vigjilent pavarësisht nga hangoveri?

Siç tha Dr. Robert Sëift, drejtor i asociuar i Qendrës së Universitetit Broën për Studimet e Alkoolit kafeina ndërhyn në veprimin e një kimikati të njohur si adenozinë. ‘Adenozina ka tendencë të jetë qetësuese dhe kur grumbullohet në tru, ne priremi të biem në gjumë.’ Duke bllokuar veprimin e adenozinës, kafeina ka aftësinë t’ju bëjë të ndiheni më pak të lodhur.

“Edhe pse kafeina ju mban zgjuar, më pak të lodhur dhe të përgjumur, ju duhet të jeni të vetëdijshëm se alkooli ende po metabolizohet në trupin tuaj gjatë dhe nuk ikën më shpejt vetëm sepse keni pirë kafe. Që do të thotë se efektet e tij mund të jenë ende potencialisht të rrezikshme”, tha Melissa Majumdar, një dietologe.

Dikush mund të mendojë, ‘Tani mund të ngas makinën’, por koha e reagimit mund të jetë e ngadaltë. Në një studim që përfshin gati 130 konsumues të rritur alkooli, tregoi se si pija ndikoi negativisht në kohën e reagimit dhe rezultoi në më shumë përplasje me automjet gjatë një provë të simuluar. Pra marrja e kafeinës nuk e përmirësoi aftësinë e drejtimit të njerëzve.

Konsumimi i kafeinës në gjendje të dehur do të bënte gjithashtu që të pini më shumë. Kafeina ju lejon të qëndroni zgjuar më gjatë dhe për këtë arsye ju lejon të pini për një periudhë më të gjatë kohore.

MË TEPËR

Kioske3 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar4 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix4 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore4 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix4 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix4 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix4 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix4 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar15 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar15 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook