Lidhu me ne

Radar

Elon Musk: George Soros urren njerëzimin

“Më duket si Magneto”, Elon Musk: George Soros urren njerëzimin

Elon Musk ka akuzuar miliarderin kontrovers, George Soros, se urren njerëzimin. Përmes dy postimesh në Twitter, plaformë të cilën bleu disa muaj më parë, Musk tha se Soros i kujton personazhin negativ të serisë së Marvel, “X-Men”, Magneto.

“Soros më kujton Magneton”, shkroi Musk në një postim në Twitter këtë të martë. Dhe kur dikush i kujtoi se Soros është një filantrop që do njerëzimin dhe njëlloj si Magneto, edhe ai është i mbijetuar i holokaustit, Musk iu përgjigj: “Ti mendon se ka synime të mira, por jo. Ai dëshiron të gërryejë çdo qelizë të qytetërimit”.

Postimi i tij mori mbi 25 milionë shikime dhe 165 mijë pëlqim. Musk nuk shpjegoi pse sulmoi Sorosin, i cili përveç se mbështetës, ka edhe kritikë të shumtë në të gjithë botën, sikurse edhe në Shqipëri.

Megjithatë, siç raporton “New York Post”, postimi në Twitter u bë pasi u zbulua se zyra e familjes Soros kishte shitur të gjitha aksionet që kishte te Tesla – kompania tjetër e Musk – gjatë tre muajve të parë të këtij viti.

92-vjeçari Soros, i lindur në Hungari por me origjinë hebreje, është vazhdimisht i sulmuar për atë që përfaqëson Shoëria e Hapur, një organizatë joqeveritare me degë në vende të ndryshme të botës, ku promovon politikat liberale. Sipas “Bloomberg” pasuria e tij vlerësohet në 8,5 miliardë dollarë, ndërsa Fondi Soros mendohet se ka në menaxhim asete me vlerë 28 miliardë dollarë.

MË TEPËR

Kioske5 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar5 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix5 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore5 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix6 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix6 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix6 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix6 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar16 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar16 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook