Lidhu me ne

Sport

A është Pep Guardiola trajneri më i mirë spanjol në histori?

Titulli i tij i 33-të dhe Champions League e mundshme me Cityn, e pasurojnë më tej karrierën e trajnerit katalanas në krahasim me Del Bosque ose Miguel Muñoz.

A është Pep Guardiola trajneri më i mirë spanjol nëMiguel Muñoz, Vincente Del Bosque dhe Pep Guardiola

ANGLI – BBC ka përpiluar një listë me 50 trajnerët më me ndikim në historinë e futbollit. Një listë në të cilën Pep Guardiola zë vendin e pestë, vetëm poshtë Alex Ferguson, Rinus Michels, Johan Cruyff dhe Bill Shankly. 

Trajneri aktual i Manchester Cityt është trajneri spanjol më i suksesshëm në historinë e Spanjës, me 33 tituj në 12 vite karrierë në elitën profesionale; shumë prej të cilave u morën në epokën e artë të Barcelonës. 12 tituj me Manchester Cityn në më pak se 7 vjet.

Përtej rekordit të tij mbresëlënës gjatë kohës së tij si trajner, njeriu nga Sampedor ka revolucionarizuar kulturën botërore të futbollit me një stil tërheqës loje, bazuar në zotërimin e topit dhe gjenerimin e ndikimit total te trajnerët e të gjitha llojeve. Guardiola ka stërvitur në tre nga pesë ligat kryesore evropiane (LaLiga, Premier League dhe Bundesliga) dhe ka lënë gjurmë kudo që ka shkuar. Pyetja është nëse ndonjë trajner spanjol mund të mburret me diçka të ngjashme gjatë historisë së futbollit kombëtar.

Sipas parashikimeve të Betfair, fitimi i Champions League nga Manchester City konsiderohet me përqindjen më të lartë të probabilitetit (82%). Që City mund Interin paguhet vetëm me 1.22 euro për bast dhe kurrë më parë nuk kishte krijuar një tarifë kaq të ulët për të fituar titullin e lakmuar.

Trashëgimia e Del Bosque

Shumë do të shkojnë drejtpërsëdrejti tek figura e Vincente Del Bosque, si më reali për të krahasuar dhe diskutuar trajnerin më të mirë spanjol në histori. Del Bosque do të mbahet mend gjithmonë si trajneri që drejtoi ekipin spanjol që u shpall kampion bote në Kupën e Botës 2010 në Afrikën e Jugut. Trajneri nga Salamanca arriti lavdinë me La Roja, duke imponuar një propozim futbolli, të bazuar në futbollin tiki-taka dhe me një angazhim personal me Sergio Busquets dhe Xabi Alonso nën ndikimin e Barcelonës së Guardiolës. Me Iniesta, Xavi, Cesc apo Puyol si bartës standarde.

Përtej elementëve taktikë, Del Bosque ka pushtuar praktikisht të gjithë titujt e mundshëm në botën e futbollit. Në fakt, ai është i vetmi trajner që ka fituar Champions League, Kupën e Botës dhe Kampionatin Evropian. Megjithatë, turneu ndërkombëtar i Guardiolës që mbretëron në Gjermani dhe Angli, e bën atë të dallohet në krahasim me aventurën e vogël të Del Bosque në Besiktas, ku ai zgjati vetëm disa muaj.

Miguel Muñoz dhe historia e Real Madridit

Një tjetër legjendë që mund të krahasohet me rekordin e Guardiolës, apo Del Bosque, është Miguel Muñoz, i cili është trajneri me më shumë paraqitje te Real Madrid. Trajneri madrilen drejtoi skuadrën e bardhë në 605 ndeshje. Në total, gati tre dekada përballë stolit të Merengue, nga viti 1959 deri në vitin 1974, në të cilin ai fitoi: nëntë liga, dy kupa evropiane, dy kupa të Mbretit dhe një Kupë Ndërkontinentale.

Përveç kësaj, ai ishte trajneri i parë që fitoi Kupën Evropiane, si lojtar dhe si trajner. Një trajner që me ambicien e tij ndihmoi në ndërtimin e legjendës së Real Madridit. Miguel Muñoz drejtoi gjithashtu kombëtaren spanjole nga viti 1982 deri në 1988, duke e çuar atë në finalen e Euro 1984. Ai do të mbahet mend gjithashtu si trajneri që udhëhoqi La Roja në humbjen historike 12-1 të Maltës në Benito Villamarín.

Kampionët dhe Pep Guardiola

Realiteti është se imazhi i Guardiolës që kalon nga euforia në pikëllim, në vetëm pak sekonda, është një ikonë e Champions League, ku një natë e keqe, apo një trill fati, e paguan shtrenjtë dhe ai ende nuk e ka fituar titullin e Champions League me Cityn. Në fund të fundit, një pjesë e sharmit të turnout, është se favorizon ndikimin e detajeve mbi rregullsinë. Ato goditje mizore kanë përbërë një lloj narrative të dështimit të supozuar që është shumë i zhvilluar në shumë analistë.

Çdo skuadër që dëshiron të luftojë për Premier League tani po përballet me një realitet të prekshëm, sepse me siguri duhet të bëjë një llogaritje që do t’i çojë në një rekord pikësh stratosferike. Shihni Arsenalin këtë vit. Ekziston edhe kërkesa e publikut. Tifozët anglezë kanë shijuar një futboll më estetik dhe tashmë e kanë të vështirë të kënaqen me diçka më arkaike. Tifozët kanë zbuluar te City një futboll me nuanca të pafundme, më i miri që nuk është parë kurrë në kampionatin e tij për një klub që udhëtoi nën hijen e Manchester United. Dhe kjo gjithashtu e ngre nivelin e Premierligës në një nivel të paprecedentë ekselence. Fitimi i Champions League do të vinte qershinë mbi tortë dhe është më afër se kurrë.

MË TEPËR

Mix4 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal4 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix4 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix4 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix4 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix5 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix5 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix5 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix5 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix5 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook