Lidhu me ne

Sport

Cilat janë 30 klubet më të pasura të futbollit në planet për vitin 2023

Stadiumi “Santiago Bernabeu”

Prestigjiozja “Forbes” ka publikuar listën e 30 klubeve më të vlefshme të futbollit në planet për vitin 2023. Lista kryesohet nga Real Madrid, pavarësisht se “Los Blancos” dështuan të fitonin La Liga-n apo Champions League në këtë sezon.

Galaktikët e Florentino Perez vlejnë vetëm 50 milionë paund më shumë sesa vendi i dytë, ku çuditërisht rikthehet Manchester United.

Edhe pse familja Glazers ka nxjerrë në shitje “Djajtë e Kuq” për 6 miliardë paund, Forbes e vlerëson klubin 4.85 miliardë.

Më pas Barcelona, ??

Liverpool dhe Manchester City plotësojnë top 5-shen e klubeve më të shtrenjta.

Vetëm në vendin e gjashtë renditen gjigantët gjermanë të Bayern Munich, të cilët ndiqen nga Paris Saint-Germain, dhe tre skuadrat e Premierligës, Chelsea, Tottenham dhe Arsenal, që mbyllin dhjetëshen e parë.

Edhe MLS është e përfshirë në listën e klubeve të pasura me shtatë ekipe, ndërsa nga Seria A italiane vetëm në vendin e 11-të mund të shohim Juventus.

Më pas Milan, Inter dhe Roma janë skuadrat plotësuese të listës.

Duke krahasuar shifrat me vitin e kaluar, Newcastle me 51% rritje të vlerës ka parë ngritjen më të madhe në klasifikim.

Ndryshime të tjera të mëdha shohin Lion të rritet me 47% apo PSG me 32%, ndërsa Evertoni ka pësuar rënien më të madhe me – 21%.

Renditja/ Cilat janë 30 klubet më të pasura të futbollit

MË TEPËR

Aktualitet2 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport2 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix2 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Kryesore2 ditë më herët

Këta nuk të vrasin…

Lutfi Dervishi  Këta nuk të vrasin… Ky është argumenti që dëgjon rëndom kur flet për bëmat e qeverisë. U duhet...

Radar2 ditë më herët

Nevoja urgjente për të mbrojtur qytetarët nga shitja e hiçit

Klodian Tomorri Një njeri me NIPT hap fjalë se po merr leje për një projekt ndërtimi. Mjafton vetëm kaq dhe...

Kryesore6 ditë më herët

Rama mbështet Veliajn: Edhe ai s’di gjë se çfarë bëjnë drejtorët

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin e zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve të Bashkisë së Tiranës nga SPAK, ku...

Mix1 javë më herët

Cila është dieta më e mirë për ju, bazuar në moshën që keni

Miti më i madh që shumica e njerëzve vazhdojnë e besojnë, është se diçka e quajtur “dieta e përsosur” ekziston!...

Radar1 javë më herët

Ola Xama: Drejtorët e Veliajt bënë tender edhe për të rregulluar kanalizimet te Kodra e Diellit ku banojnë bashkë me Veliajn

Drejtorët e arrestuar të bashkisë së Tiranës, si Redi Molla dhe Mariglen Qato, i kanë banesat e tyre, në një...

Mix1 javë më herët

Akuzat e ngritura ndaj Sean ‘Diddy’ Combs

Sean “Diddy” Combs,  po përballet me padi të shumta civile që e akuzojnë atë për trafik se*sual, abuzim se*sual dhe përdh*nim. Paditë...

Radar1 javë më herët

Pse Veliaj po sillet si fajtor

Në bashkinë e Tiranës, me të njëjtën lehtësi idiote që vendosën të vjedhin po mundohen të fshehin edhe ngjarjen. Po...

Facebook