Lidhu me ne

Radar

Donald Trump në epërsi të madhe kundër Ron DeSantis

Nominimi Republikan/ Trump në epërsi të madhe kundër DeSantis

Donald Trump ka konsoliduar mbështetjen në parti në fazat e hershme të garës për nominimin republikan për president të Shteteve të Bashkuara, sipas një sondazhi të publikuar së fundmi të CNN.

Kandidatura republikane është ende larg vendimit. Në ditët që kur u zhvillua sondazhi, senatori i Karolinës së Jugut, Tim Scott njoftoi kandidaturën e tij dhe guvernatori i Floridës, Ron DeSantis gjithashtu do të shpallë ofertën për nominimin presidencial republikan 2024 të mërkurën mbrëma në një bisedë me pronarin e Twitterit, Elon Musk.

“Unë do ta intervistojë Ron DeSantis dhe ai ka shumë njoftime. Dhe do të jetë hera e parë që diçka e tillë ndodh në rrjetet sociale dhe me pyetje e përgjigje në kohë reale, pa skenar”, tha Musk. Ai shtoi se nuk planifikon të mbështesë asnjë kandidat “për momentin”.

Por, le të kthehemi te sondazhi i përmendur më parë i kryer nga CNN, i cili për momentin nuk po shkon në favor të DeSantis. Është e qartë se kjo është ende faza e hershme e parafushatës, nëse mund të flitet edhe për fillimin e ndonjë fushate.

Trump është zgjedhja e parë e 53 për qind të votuesve primar republikanë, afërsisht dyfishi i 26 për qind të DeSantis. Por, sondazhi zbulon gjithashtu se votuesit republikanë janë të gatshëm të marrin në konsideratë njërin nga të dy, si dhe disa kandidatë të tjerë.

Më shumë se 80 për qind e votuesve republikanë mbështesin ose thonë se janë të gatshëm të marrin në konsideratë kandidaturat e Trump (84 për qind) dhe DeSantis (85 për qind), dhe shumica pak më e vogël mbështesin ose do të konsideronin ish-ambasadoren e SHBA-së në OKB, Nikki Haley (61 për qind), Scott (60 për qind) dhe ish-zëvendëspresidenti, Mike Pence (54 për qind).

Haley dhe Pence janë aktualisht zgjedhja e parë e 6 për qind të republikanëve, tregon sondazhi, ndërsa Scott ka mbështetjen e 2 për qind, si dhe ish-guvernatori i New Jerseyt, Chris Christie, ndërsa pesë kandidatë të tjerë kanë mbështetje më pak se 1 për qind.

Sondazhi tregon gjithashtu se shumica e elektoratit tashmë ka përjashtuar disa emra në zgjedhjet paraprake. Gjashtëdhjetë për qind e të anketuarve thonë se nuk do ta mbështesnin Christien në asnjë rrethanë dhe 55 për qind thonë se nuk do të mbështesnin kurrë ish-guvernatorin e Arkansas, Asa Hutchinson ose guvernatorin e New Hampshire, Chris Sununu.

Image

MË TEPËR

Radar1 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix1 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix8 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix9 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix9 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar9 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar9 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix9 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore9 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix9 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook