Lidhu me ne

Aktualitet

Si po shuhet Shqipëria / 8 nga 12 qarqet kanë më shumë vdekje se lindje


Të dhënat e fundit të INSTAT mbi treguesit demografikë nxjerrin në pah një dukuri alarmuese. Shqipëria po shuhet, veçanërisht në rrethina. Sipas INSTAT, në tre mujorin e parë të vitit 8 nga 12 qarqet e vendit kishin më shumë vdekje se lindje.

Përveç Tiranës, Durrësit, Dibrës dhe Kukësit në të gjitha qarqet e tjera vdesin më shumë njerëz se sa lindin. Por shtesa natyrore pozitive në 4 qarqet e mësipërme është e pamjaftueshme për të përmbysur tendencën kombëtare. Sipas INSTAT në tremujorin e parë të vitit në Shqipëri pati 393 vdekje më shumë se sa lindje në rang kombëtar, (5557 vdekje dhe 5164 lindje) Nëse në ekuacion fut dhe emigracionin, atëherë shuarja demografike e vendit merr përmasa të frikshme.

Të dhënat kronologjike dëshmojnë se përkeqësimi i treguesve demografikë po thellohet me shpejtësi. Vitin e kaluar ishin 7 qarqe që regjistruan më shumë vdekje se lindje dhe 5 të tjerë që patën shtesë natyrore pozitive. Por kjo nuk mjafton.

Në vitin 2018, shtesa natyrore e popullsisë në rang kombëtar ishte 7130 vetë. Në atë vit, Shqipëria regjistroi 28 mijë e 934 lindje dhe 21 mijë e 804 vdekje. Por vitin e kaluar shtesa natyrore e popullsisë ra në 690 vetë.

Kjo tendencë është alarmuese. Shtesa natyrore e popullsisë është vetëm njëri nga faktorët që përcakton ecurinë e numrit tota lë popullsisë. Faktori tjetër është migrimi neto, pra diferenca mes atyre që largohen nga vendi dhe atyre që kthehen.

Kjo shifër prej vitesh është negative, që do të thotë se veç rënies së shtesës natyrore, popullsia e Shqipërisë po rrudhet edhe nga emigracioni. Me këto ritme të thella, Shqipëria po shuhet. Veçanërisht në rrethet e saj, të cilat një ditë, jo shumë larg do të shndërrohen në qarqe dhe qytete fantazmë. Ose në azile, ku jetojnë vetëm të moshuar.

Kjo është një bombë demografike me pasoja shumë të rënda për të ardhmen e ekonomisë, financave publike, por edhe vetë ekzistencës së vendit. Dhe tashmë, bomba demografike është bërë kërcënimi kryesor i Shqipërisë.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet1 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix1 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar1 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar1 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix4 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix4 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Mix4 ditë më herët

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

FOTO: ARIS LEOVEN | CANVA Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e...

Mix4 ditë më herët

Nëse do të provosh një model klasik flokësh, frymëzohu nga Selena Gomez

FOTO: GETTY IMAGES Momentet më të bukura të stilit nga tapeti i kuq në jug të Francës, ku po mbahet...

Mix4 ditë më herët

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

FOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë?...

Facebook