Lidhu me ne

Mix

Sa javë zgjat një shtatzani normale?

Kohëzgjatja e një shtatzanie normale mund të jetë nga 37 deri në 42 javë. Kështu që ju keni një interval kohe prej pesë javësh kur fëmija juaj mund të lindë dhe do të konsiderohet normale.

Nëse lindni para 37 javëve të shtatzënisë, lindja juaj quhet e parakohshme dhe ka të ngjarë që fëmija të ketë nevojë për kujdes shtesë. Një shtatzëni që zgjat më shumë se 42 javë quhet një shtatzëni e zgjatur dhe mund të ketë një rrezik më të lartë të ndërlikimeve.

Edhe pse të gjitha grave shtatzëna u jepet një datë e caktuar e lindjes, vetëm një në 25 foshnja lind në datën e saktë.

Shumica e foshnjave vijnë në jetë në mes të 37 javëve dhe 41 javëve të shtatzanisë, zakonisht brenda një jave nga data e caktuar nga mjeku. Binjakët dhe veçanërisht trinjakët kanë më shumë gjasa të lindin para kohe.

Kohëzgjatja e shtatzënisë mund të ndikohet gjithashtu nga koha kur foshnja është implantuar u konceptua. Vezët e fekonduara që zgjasin më shumë për të implantuar kanë tendencë të kenë një shtatzënie më të gjatë nga implantimi deri në lindje.

Nënat me shtatzëni natyrisht më të gjatë gjithashtu kanë tendencë të jenë më të vjetra, kanë pasur shtatzëni më të gjatë në lindjet e mëparshme dhe kanë qenë më të shëndosha në lindje sesa nënat me shtatzëni më të shkurtër.

Gratë e gjata kanë tendencë që të kenë shtatzëni më të gjatë sesa femrat e shkurtra.

Është e zakonshme që foshnjat të lindin një javë ose më shumë pas datës së caktuar. Rreth një në pesë foshnje lindin në 41 javë të shtatzënisë ose më shumë.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Kioske5 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar6 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix6 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore6 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix6 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix6 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix6 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix6 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar17 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar17 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook