Lidhu me ne

Radar

Edi Rama i drejton vetë ndjekjet penale dhe hetimet që bën SPAK

Kryeministri Edi Rama, vizitë zyrtare në Japoni - Tv Klan

Avenir Peka: Edi Rama drejton vetë ndjekjet penale dhe hetimet që bën SPAK

Drejtuesi i departamentit të Sigurisë në PD, Avenir Peka, i ftuar në ‘Task Forcë’ me Sonila Meçon në SYRI TV, ka komentuar hetimet që ka bërë SPAK. Peka u shpreh në studio se, rezultatet e prokurorisë së posaçme janë shumë të dobëta.

‘Edhe sikur mrekullira të bëjë SPAK, përsa kohë kryeministri paralajmëron veprimet e tyre, nuk më ngjallin asnjë ndjenjë pozitive’, u shpreh Avenir Peka.

‘Shqipëria, Tirana është vend i vogël dhe është vend që nuk mban dot sekrete. Do të them se ngjarjet që kanë ndodhur, aferat korruptive që kanë ndodhur, stili i jetesës i drejtuesve të lartë, të gjithë e japin mundësinë për premisën që SPAK të ketë një sukses të jashtëzakonshëm, gjë që në realitet nuk ndodh.

E dyta është se, fakti që kryeministri paralajmëron se çfarë do të ndodhë me arrestimet, lirimet, ndalimet, ndjekjen penale, do të thotë se dirigjenti i të gjithë ndjekjes penale, të paktën përsa i përket SPAK, është kryeministri, vetë personalisht, apo nëpërmjet njerëzve të tij.

Edhe sikur mrekullira të bëjë SPAK, përsa kohë kryeministri paralajmëron veprimet e tyre, nuk më ngjallin asnjë ndjenjë pozitive. Pa futur pastaj se kush kanë qenë iniciatorët e SPAK. Në faqen e parlamentit të Shqipërisë, në shtator të 2015 ka pasur një grup deputetësh të PS-së, një grup prej 28 deputetë, të cilët janë iniciuesit e reformës në drejtësi. Ai dokument është zhdukur. Është zhdukur sepse tre personat, iniciues të reformës në drejtësi nga grupi i PS-së, janë persona që janë larguar nga parlamenti për shkak të reformës së dekriminalizmit.

Dhe kjo më tregon gjithçka për reformën në drejtësi’, tha Avenir Peka, gjatë debatit në SYRI TV.

MË TEPËR

Kioske5 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar5 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix5 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore5 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix6 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix6 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix6 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix6 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar16 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar16 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook