Lidhu me ne

Radar

Basha i prerë: PD-në nuk e drejton Berisha, e kam përjashtuar unë !

Mohon takimin me Ballën dhe dënon dhunën në parti, Basha: PD-në nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

DEPUTETET PD frame 22959 1280x720

Partinë Demokratike nuk e drejton Sali Berisha. Është përjashtuar me vendim të kryesisë pas dhunës së 8 janarit në PD”. Kështu iu përgjigj Lulzim Basha pyetjes së gazetarëve për drejtimin e PD-së, jashtë sallës së parlamentit.

Duke folur për situatën më të fundit të tensionuar në PD, Basha deklaroi se denoncon me forcë kërcënimet dhe ofendimet ndaj deputetëve dhe mediave në mbledhjen në kryesi, ndërsa lufta kundër mendimit ndryshe, sipas tij, nuk ka vend në demokraci.

Bashkë me rininë do t’i japim zgjidhje kësaj krize, zgjidhja është angazhimi i rinisë në politikë. Të respektojmë asetin e PD-së që është debati dhe respekti për fjalën e lirë. Siç e kam treguar me vepra dhe do vazhdoj ta tregoj me vepra, do të vendos interesin e demokratëve mbi interesin personal. Dua t’u them demokratëve që edhe në rastin e vendimit që do të marr, do të udhëhiqem nga vullneti i tyre i lirë. S’i kam parë videot e dhunës! Nuk jemi për debat këtu. Përgjigjja ime është që e refuzoj dhe distancohem dhe dënoj me forcë fjalën e banalitetin që janë shkëmbyer në një moment tensioni, ku pjesë e tyre kanë qenë edhe gazetarët. Dënoj me forcë çdo sjellje kërcënuese. Ju ftoj të më dëgjoni! Keni mbështetjen time personale dhe politike! Nuk jam i butë jam i vendosur, por nuk mendoj se dhuna dhe lufta kundër mendimit ndryshe kanë vend në një demokraci dhe aq më shumë në një demokraci ku pretendojmë që ta prezantojmë në brezin i ri. E dënoj me forcë dhunën dhe u bën thirrje demokratëve që të përpiqemi që diferencat mes nesh t’i sheshojmë në mënyrë civile”.

Ish-kryedemokrati akuzoi Ramën, Berishën dhe Metën për minimin të demokracisë dhe vjedhje të Shqipërisë.

Në 33 vjet ke 3 dinozaurë që kanë humbur zgjedhjet, kanë vjedhur Shqipërinë, janë dizenjuar si non grata, minim të demokracisë, shoqërohen me kriminelë, blejnë zgjedhje, krijojnë struktura kriminale si dako me shokë  kapen duke blerë zgjedhje dhe trajtohen në normalitet për shkak të virozës së rëndë që ka kapur Shqipërinë dhe censurës e autocensurës që ka kapur mediat. Për hir të Shqipërisë e demokratëve, kam marrë vendime dhe nuk do të udhëhiqem nga interesi im personal këtë kam bërë dhe do të bëj”.

Sipas Bashës, më 14 maj, qytetarët zgjodhën mes dy alternativave të këqija dhe kjo sipas tij duhet të marrë fund me kthimin e PD-së në shpresë për qytetarët.

“Më 14 maj, qytetarët nuk patën alternativën më të mirë, por patën mundësinë të zgjedhin mes dy të këqijave. Kjo duhet të marrë fund. E vetmja shpresë për ndryshim që është që PD-ja të kthehet në alternativë dhe të flasë me shqiptarët. Kam nisur një debat për disa ndryshime kushtetuese për të pasur mundësinë që shqiptarët të flasin me votë”.

Basha mohoi të ketë pasur një takim me Taulant Ballën dhe përsëriti se Berisha dhe Rama janë bashkë.

Me Ballën nuk kam pasur asnjë takim me të. Takohen pronarët e Syri Tv. Oligarkët Berisha e Rama janë bashkë. Edhe një javë pas zgjedhjeve kanë vërshuar favoret për ortakët e heshtur të trekëndëshit të Bermudës. Kemi të bëjmë me një stabilshmet që ditën bëjnë sikur zihen dhe natën ndajnë favoret. Koha kur hidhni akuza ndaj meje ka marrë fund”.

The video shows how Basha and Balla met in secret at the height of the  debate about the developments in DP - KRYESORE

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Basha takim me bizneset: Ekonomia e kapur nga interesat e një grupi! Duhet Reformë Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur, paraditen e sotme, në njësinë administrative numër 8 në Tiranë, në lagjen...

Radar9 orë më herët

Kina merr përsipër rindërtimin e Sirisë

Shtrëngimi i duarve mes Xi Jinping dhe Bashar al-Assad tregon shumë më tepër se fundi i izolimit të Sirisë që...

Mix9 orë më herët

Cilat janë përfitimet shëndetësore të spinaqit?

Nga të gjitha perimet jeshile me gjethe, spinaqi është një nga ato më të njohura dhe më të konsumuara. Mund...

Mix9 orë më herët

3 arsye të vërteta pse gratë tradhtojnë

Kultura mashkullore na ka mësuar se tradhtia është mashkullore. Në fakt, kjo është një gënjeshtër e madhe. Para së gjithash,...

Mix9 orë më herët

Diferenca ideale e moshës në çift sipas prezantueses së njohur amerikane Emma Willis!

Prezantuesja e njohur amerikane, Emma Willis, mendon se mund ta ketë zbuluar sekretin për t’u dukur gjithnjë e re, edhe...

Mix9 orë më herët

3 këshilla për të jetuar të lumtur

Lumturia është një gjendje e natyrshme e trurit dhe prodhohet nëse veprojmë në mënyrën e duhur. Ja disa këshilla praktike...

Mix10 orë më herët

Miley Cyrus bëhet brune për herë të parë pas 10 vitesh

Miley Cyrus është kthyer në rrënjët e saj. Ish-ylli i “Hannah Montana”, e cila u bë e famshme me look-un...

Mix10 orë më herët

7 gjëra të thjeshta që mund t’ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë. Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse...

Radar10 orë më herët

Qëllimi i Berishës, të fitojë betejën ndaj Bashës jo ndaj Ramës!

Analisti Ergys Mërtiri tha se Berisha në zgjedhjet e pjesshme lokale në Kukës nuk kishte si qëllim të mundte Edi...

Kritike10 orë më herët

Arlind Qori: Opozita ka marrë fund, Rama po të dojë mund të fitojë dhe zgjedhjet brenda PD-së

Kreu i “Lëvizja Bashkë”, Arlind Qori duke komentuar fitoren e Partisë Socialiste në Bashkinë Kukës thotë se me këtë rezultat,...

Facebook