Lidhu me ne

Kritike

Kimia e rrezikshme e cigares elektronike

5 Things You Need to Know About E-Cigarettes - ABC News

Cigarja elektronike u prezantua 20 vjet më parë si një alternativë më e shëndetshme e duhanit. Por ende sot, ka shumë pikëpyetje në lidhje me përbërësit e saj dhe efektet e tyre në shëndetin e njeriut.

Një grup mjekësh në Australi analizuan përbërësit kimikë të cigares dhe rezultatet e studimit i publikuan në Medical Journal of Australia. Alexander Larcombe, drejtuesi i ekipit, profesor i Asociuar dhe drejtues i Departamentit të Shëndetit Mjedisor të Frymëmarrjes, Instituti Telethon Kids, thotë se shkalla e rrezikshmërisë që paraqet e-cigarja ndryshon në varësi të shumë faktorëve, mes të cilave edhe pajisja, shijet dhe mënyra si përdoret.

Studiuesit gjetën në përbërje të cigares elektronike: nikotinë, kimikate aromatizuese dhe lëngje që i bartin ato – kryesisht glikol propilen dhe glicerinë. Po ashtu, edhe komponime organike të paqëndrueshme, grimca dhe kancerogjenë (agjentë që mund të shkaktojnë kancer) dhe 2-klorofenol, i cili klasifikohet si “i dëmshëm nëse thithet”. Prania e tij në gjysmën e pajisjeve mund të shpjegohet me kontaminimin gjatë prodhimit.   

Një tjetër përbërës i rrezikshëm që është diskutuar shpesh javët e fundit është poloniumi radioaktiv 210, e njëjta substancë që u përdor për të vrarë ish-spiunin rus, Aleksander Litvinenko, në vitin 2006. Për këtë përbërës, qeveria e Queenslandit ka nisur testimet.

Poloniumi radioaktiv 210 mund të gjendet te cigaret tradicionale dhe produktet e tjera të duhanit sepse bima e thith atë bashkë me materiale të tjera radioaktive nga toka, ajr dhe fertilizuesit.

Krahas përbërësve, rreziku shtohet edhe nga materialet nga të cilat janë bërë pajisjet e cigareve elektronike. Metalet toksike dhe substancat e lidhura me to si arseniku, plumbi, kromi dhe nikeli gjenden si në lëngjet e cigares elektronike ashtu edhe në urinën, pështymën dhe gjakun e atyre që e përdorin.

Këto substanca mund të paraqesin rreziqe serioze për shëndetin (si p.sh. kancerogjene).

Për më tepër, procesi i ngrohjes së lëngjeve për të krijuar një aerosol të thithshëm ndryshon përbërjen e tyre kimike për të prodhuar produkte degradimi.

Mes tyre: formaldehid (një substancë që përdoret për balsamimin e trupave të vdekur), acetaldehidi (substancë që kontribuon te dehja pas pirjes së alkoolit), akroleinë (e përdorur si armë kimike në Luftën e Parë Botërore dhe tani përdoret si herbicid). Këto kimikate shpesh zbulohen në mostrat e cigareve elektronike. Megjithatë, për shkak të pajisjeve të ndryshme dhe mënyrës se si mblidhen mostrat, nivelet e matura ndryshojnë nga një studim në tjetrin.

Shpesh, ato janë shumë të ulëta, çka i bën entuziastët e cigares elektronike të ngulin këmbë se ajo është më e sigurt se duhani.

Sidoqoftë, ndryshimi mes konsumatorëve të saj dhe atyre që nuk pinë asnjë lloj cigareje është shumë i madh.

Një përdorues i cigareve elektronike është padyshim më i ekspozuar ndaj më shumë toksinave dhe substancave të dëmshme sesa është një jo duhanpirës. Gjithashtu, ata që pinë cigaren e zakonshme paralajmërohen në një mori mënyrash mbi rreziqet e duhanit, një mundësi që nuk e kanë ata që zgjedhin cigaren elektronike.

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Basha takim me bizneset: Ekonomia e kapur nga interesat e një grupi! Duhet Reformë Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur, paraditen e sotme, në njësinë administrative numër 8 në Tiranë, në lagjen...

Radar8 orë më herët

Kina merr përsipër rindërtimin e Sirisë

Shtrëngimi i duarve mes Xi Jinping dhe Bashar al-Assad tregon shumë më tepër se fundi i izolimit të Sirisë që...

Mix8 orë më herët

Cilat janë përfitimet shëndetësore të spinaqit?

Nga të gjitha perimet jeshile me gjethe, spinaqi është një nga ato më të njohura dhe më të konsumuara. Mund...

Mix8 orë më herët

3 arsye të vërteta pse gratë tradhtojnë

Kultura mashkullore na ka mësuar se tradhtia është mashkullore. Në fakt, kjo është një gënjeshtër e madhe. Para së gjithash,...

Mix8 orë më herët

Diferenca ideale e moshës në çift sipas prezantueses së njohur amerikane Emma Willis!

Prezantuesja e njohur amerikane, Emma Willis, mendon se mund ta ketë zbuluar sekretin për t’u dukur gjithnjë e re, edhe...

Mix8 orë më herët

3 këshilla për të jetuar të lumtur

Lumturia është një gjendje e natyrshme e trurit dhe prodhohet nëse veprojmë në mënyrën e duhur. Ja disa këshilla praktike...

Mix8 orë më herët

Miley Cyrus bëhet brune për herë të parë pas 10 vitesh

Miley Cyrus është kthyer në rrënjët e saj. Ish-ylli i “Hannah Montana”, e cila u bë e famshme me look-un...

Mix8 orë më herët

7 gjëra të thjeshta që mund t’ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë. Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse...

Radar9 orë më herët

Qëllimi i Berishës, të fitojë betejën ndaj Bashës jo ndaj Ramës!

Analisti Ergys Mërtiri tha se Berisha në zgjedhjet e pjesshme lokale në Kukës nuk kishte si qëllim të mundte Edi...

Kritike9 orë më herët

Arlind Qori: Opozita ka marrë fund, Rama po të dojë mund të fitojë dhe zgjedhjet brenda PD-së

Kreu i “Lëvizja Bashkë”, Arlind Qori duke komentuar fitoren e Partisë Socialiste në Bashkinë Kukës thotë se me këtë rezultat,...

Facebook