Lidhu me ne

Kryesore

Skandal/ Digjen plehrat në pikën e grumbullimit të inceneratorit të Elbasanit, ndotet gjithë qyteti

Skandali/ Digjen plehrat në pikën e grumbullimit të inceneratorit

Nuk kanë fund skandalet me inceneratorët. Ndonëse qeveria mburret me ta se punojnë dhe po eliminojnë mbetjet, duket se po përdoren metodat e vjetra pasi vetëm incenerim nuk ka.

Se fundmi ka rënë një zjarr i përmasave të mëdha te pika e grumbullimit të plehrave pranë inceneratorit të Elbasanit.  Në fikjen e zjarrit janë angazhuar zjarrfikëset e Elbasanit Cërrikut e Peqinit, pasi në mbrëmje ka marrë përmasa të mëdha.

Dyshimet janë se zjarri ka qenë i qëllimshëm. Kohët e fundit ka pasur debate sa i takon inceratorëve dhe fakti që digjen plehrat që duhet të përpunohen ngre dyshime. Ambienti ruhet me roje dhe zjarri mund të jetë ndezur vetëm nga brenda. Djegia e tyre i jep një dorë të mirë inceneratorit, i cili do kursejë mund dhe energji.

Skandali/ Digjen plehrat në pikën e grumbullimit të inceneratorit

Zjarri ka shkaktuar debat, pasi së pari inceneratori u bë për të eliminuar mbetjet, ndërkohë që aty ishte një mal i madh me plehra. Po ashtu zjarri ka ndotur gjithë qytetin. Rama në 2014 shprehej se do e rrafshonte malin më plehra në Elbasan, por duket se aty fusha është njësoj si dikur, vetëm se tani e menaxhon inceneratori, i cili merr para nga buxheti, por plehrat digjen në ambient ë hapur duke helmuar gjithë zonë.

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Basha takim me bizneset: Ekonomia e kapur nga interesat e një grupi! Duhet Reformë Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur, paraditen e sotme, në njësinë administrative numër 8 në Tiranë, në lagjen...

Radar9 orë më herët

Kina merr përsipër rindërtimin e Sirisë

Shtrëngimi i duarve mes Xi Jinping dhe Bashar al-Assad tregon shumë më tepër se fundi i izolimit të Sirisë që...

Mix9 orë më herët

Cilat janë përfitimet shëndetësore të spinaqit?

Nga të gjitha perimet jeshile me gjethe, spinaqi është një nga ato më të njohura dhe më të konsumuara. Mund...

Mix9 orë më herët

3 arsye të vërteta pse gratë tradhtojnë

Kultura mashkullore na ka mësuar se tradhtia është mashkullore. Në fakt, kjo është një gënjeshtër e madhe. Para së gjithash,...

Mix9 orë më herët

Diferenca ideale e moshës në çift sipas prezantueses së njohur amerikane Emma Willis!

Prezantuesja e njohur amerikane, Emma Willis, mendon se mund ta ketë zbuluar sekretin për t’u dukur gjithnjë e re, edhe...

Mix9 orë më herët

3 këshilla për të jetuar të lumtur

Lumturia është një gjendje e natyrshme e trurit dhe prodhohet nëse veprojmë në mënyrën e duhur. Ja disa këshilla praktike...

Mix9 orë më herët

Miley Cyrus bëhet brune për herë të parë pas 10 vitesh

Miley Cyrus është kthyer në rrënjët e saj. Ish-ylli i “Hannah Montana”, e cila u bë e famshme me look-un...

Mix9 orë më herët

7 gjëra të thjeshta që mund t’ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë. Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse...

Radar10 orë më herët

Qëllimi i Berishës, të fitojë betejën ndaj Bashës jo ndaj Ramës!

Analisti Ergys Mërtiri tha se Berisha në zgjedhjet e pjesshme lokale në Kukës nuk kishte si qëllim të mundte Edi...

Kritike10 orë më herët

Arlind Qori: Opozita ka marrë fund, Rama po të dojë mund të fitojë dhe zgjedhjet brenda PD-së

Kreu i “Lëvizja Bashkë”, Arlind Qori duke komentuar fitoren e Partisë Socialiste në Bashkinë Kukës thotë se me këtë rezultat,...

Facebook