Lidhu me ne

Radar

Meksika drejt zgjedhjes së presidentes së parë femër, kush është Claudia Sheinbaum, kandidatja që mund të shkruajë historinë


Partia në pushtet e Meksikës emëroi të mërkurën ish-kryetaren e bashkisë së kryeqytetit Meksiko, Claudia Sheinbaum, kandidate për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm, duke e vënë atë në krye të listës për t’u bërë drejtuesja e parë femër e vendit.

Sheinbaum, 61 vjeç, është një aleate e ngushtë i Presidentit Andres Manuel Lopez Obrador dhe ishte konsideruar si favorite e fortë për t’u zgjedhur në sondazhin kombëtar të organizuar nga Lëvizja e majtë e Rigjenerimit Kombëtar (MORENA).

“Sot populli meksikan vendosi,” u tha një Sheinbaum e buzëqeshur mbështetësve me thirrjet ‘president, president, president’, në një konferencë shtypi ku ajo u shpall kandidate për MORENA.

“Ne do fitojmë në vitin 2024”, tha ajo e veshur me ngjyrën vjollcë, njësoj si ngjyra e partisë.

Sheinbaum mundi pesë pretendentët e tjerë dhe fitoi ndaj secilit nga pesë sondazhet mbarëkombëtare të organizuara për të vendosur rezultatin, me një mesatare prej rreth 39% të votave, tha partia.

Megjithatë, disa orë përpara se të shpallej fituesi, rivali më i afërt i Sheinbaum, ish-ministri i Jashtëm Marcelo Ebrard, tha se votimi ishte njollosur nga parregullsi dhe duhet të ribëhej.

Ebrard nuk ishte i pranishëm pasi Sheinbaum u përshëndet si fituese, duke i thënë një stacioni radiofonik meksikan se ai dhe ekipi i tij ishin larguar nga ngjarja që po mbahej në Qendrën Botërore të Tregtisë në Meksiko, një ndërtesë e lartë në një lagje të pasur të kryeqytetit.

Ai tha se do vendoste për lëvizjen e tij të radhës të hënën dhe, kur u pyet, nuk përjashtoi mundësinë e bashkëpunimit me Lëvizjen Qytetare të qendrës së majtë (MC), e vetmja parti e rëndësishme opozitare që nuk ka zgjedhur ende një kandidat presidencial.

Ebrard kapi pak më shumë se një të katërtën e votave në sondazhin MORENA, tha partia.

Fushata e tij ka argumentuar për javë të tëra se ka pasur probleme në procesin e përzgjedhjes dhe ka shtuar ankesat ditët e fundit. Shumë të brendshëm në parti kishin parashikuar një shkatërrim.

Udhëheqësit e MORENA-s lëvizën shpejt për të mbrojtur zgjedhjet brenda partisë.

“Nuk ka asnjë incident që ka ndikuar në rezultatin përfundimtar në një mënyrë përfundimtare,” tha Alfonso Durazo, president i bordit kombëtar të MORENA.

“Rezultati i këtij procesi është përfundimtar.”

Të gjithë guvernatorët e shtetit MORENA, përfshirë Durazo, nënshkruan një deklaratë që mbështeste integritetin e procesit të përzgjedhjes.

Sondazhet e opinionit tregojnë se MORENA është shumë e favorizuar për të fituar zgjedhjet presidenciale të 2 qershorit, megjithëse Lopez Obrador i ka kërkuar partisë të mbetet e bashkuar për vitin e ardhshëm.

Në një largim të dukshëm ndaj akuzave të Ebrard dhe rrezikut të largimit së tij nga partia, Sheinbaum bëri të njëjtën gjë në fjalimin e saj të fitores.

“Ne kemi nevojë për të gjithë. Uniteti është themelor. Dyert janë gjithmonë të hapura, ato nuk do të mbyllen kurrë,” tha ajo.

Aleanca kryesore e opozitës ka zgjedhur tashmë një kandidate femër – Xochitl Galvez, një senatore karizmatike dhe origjinale me origjinë indigjene që erdhi nga shtresat e varfra për t’u bërë një sipërmarrëse e suksesshme.

Sheinbaum, fizikane dhe ambientaliste e njohur përpara hyrjes në politikën e vijës së parë, është zotuar të forcojë trashëgiminë e Lopez Obrador, duke e përafruar veten me bazën e tij politike dhe themelin e mbështetjes që mbështet vlerësimet e tij të miratimit prej rreth 60%.

E konsideruar më shumë si një ndërtuese konsensuse sesa luftarake si Lopez Obrador, Sheinbaum ka treguar se do rriste përdorimin e energjisë së rinovueshme, gjë që duket një lëvizje ka zënë vendin e dytë ndaj përpjekjeve të presidentit për të ringjallur kompaninë shtetërore të naftës Pemex.

Reuters

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar8 orë më herët

Basha takim me bizneset: Ekonomia e kapur nga interesat e një grupi! Duhet Reformë Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur, paraditen e sotme, në njësinë administrative numër 8 në Tiranë, në lagjen...

Radar8 orë më herët

Kina merr përsipër rindërtimin e Sirisë

Shtrëngimi i duarve mes Xi Jinping dhe Bashar al-Assad tregon shumë më tepër se fundi i izolimit të Sirisë që...

Mix8 orë më herët

Cilat janë përfitimet shëndetësore të spinaqit?

Nga të gjitha perimet jeshile me gjethe, spinaqi është një nga ato më të njohura dhe më të konsumuara. Mund...

Mix8 orë më herët

3 arsye të vërteta pse gratë tradhtojnë

Kultura mashkullore na ka mësuar se tradhtia është mashkullore. Në fakt, kjo është një gënjeshtër e madhe. Para së gjithash,...

Mix9 orë më herët

Diferenca ideale e moshës në çift sipas prezantueses së njohur amerikane Emma Willis!

Prezantuesja e njohur amerikane, Emma Willis, mendon se mund ta ketë zbuluar sekretin për t’u dukur gjithnjë e re, edhe...

Mix9 orë më herët

3 këshilla për të jetuar të lumtur

Lumturia është një gjendje e natyrshme e trurit dhe prodhohet nëse veprojmë në mënyrën e duhur. Ja disa këshilla praktike...

Mix9 orë më herët

Miley Cyrus bëhet brune për herë të parë pas 10 vitesh

Miley Cyrus është kthyer në rrënjët e saj. Ish-ylli i “Hannah Montana”, e cila u bë e famshme me look-un...

Mix9 orë më herët

7 gjëra të thjeshta që mund t’ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë. Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse...

Radar9 orë më herët

Qëllimi i Berishës, të fitojë betejën ndaj Bashës jo ndaj Ramës!

Analisti Ergys Mërtiri tha se Berisha në zgjedhjet e pjesshme lokale në Kukës nuk kishte si qëllim të mundte Edi...

Kritike9 orë më herët

Arlind Qori: Opozita ka marrë fund, Rama po të dojë mund të fitojë dhe zgjedhjet brenda PD-së

Kreu i “Lëvizja Bashkë”, Arlind Qori duke komentuar fitoren e Partisë Socialiste në Bashkinë Kukës thotë se me këtë rezultat,...

Facebook