Lidhu me ne

Radar

“Britania e Madhe nuk do t’i kthehet më kurrë Bashkimit Europian”

75219175 0 image a 2 1694183524402

Britania e Madhe nuk do t’i kthehet më kurrë Bashkimit Europian. Të pakëtn kështu ka deklaruar ish-kryeministri, i cili ishte figurë kyçe në fushatën e Brexit, Boris Johnson.

Ai përgëzoi marrëveshjen e re të Britanisë së Madhe për të marrë pjesë në programin shkencor të bllokut Horizon.

Por, Johnson hodhi poshtë pretendimet e kritikëve të Brexit se është “fillimi i fundit” për Brexit dhe Britania “do të kthehet duke u lutur në gjunjë.”

Në rubrikën e tij në Daily Mail , Johnson shprehet: “Epo, unë jam këtu për t’ju thënë… se kjo nuk do të ndodhë.”

Ai paralajmëroi se të bëhesh përsëri një anëtar i bllokut 27 anëtarësh do të nënkuptonte heqjen e paundit për euron.

Ai shtoi se Mbretëria e Bashkuar do të detyrohet të paguajë “edhe më shumë” në arkat e BE-së se më parë dhe të nënshkruajë për “qëllimin e një Evrope federale”.

Duke këmbëngulur se “asnjë qeveri britanike nuk do ta pranonte kurrë”, ai vazhdon: “Dhe ribashkimi në BE nuk është, përsëris JO, zgjidhja për çdo problem të rëndësishëm me të cilin përballet aktualisht Mbretëria e Bashkuar”.

Ish-kryeministri shprehet se ribashkimi nuk do ta bënte Mbretërinë e Bashkuar më konkurruese, nuk do të rriste produktivitetin, do të mbyllte hendekun e aftësive, do të rregullonte tregun e banesave ose do të zvogëlonte koston e infrastrukturës.

Përkundrazi, do t’i përkeqësonte gjërat, duke na privuar nga liria rregullatore para se të kishim një shans për ta përdorur atë.”

Johnson bëri thirrje që konservatorët të jenë krenarë dhe jo të japin përshtypjen se janë të turpëruar nga vendimi i popullit britanik.

Komentet e Johnson vijnë pasi dje u konfirmua se Mbretëria e Bashkuar do të kthehet në skemën kërkimore Horizon.

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

3 këshilla si të jeni pozitivë

Mendimet dhe ndjenjat negative na shpërqendrojnë nga aktivitetet e përditshme të jetës. Në një kohë të shkurtër, mendja fillon të...

Mix9 orë më herët

Menopauza dhe dieta: kush tha që nuk mund të zvogëloni belin?

Në menopauzë është normale shtimi i disa kilogramëve të tepërt, i cili pozicionohet mbi të gjitha në vijën e belit,...

Mix9 orë më herët

9 arsye pse meshkujt tradhtojnë femrat që duan

Është shumë më e lehtë të nisësh një lidhje, sesa ta mbash në këmbë me kalimin e kohës, dhe ndër...

Mix9 orë më herët

Ja si ndikon cikli menstrual në gjumin tuaj

Po luftoni për të fjetur? Mund të jetë për shkak të ciklit tuaj menstrual. Rreziku i pagjumësisë gjatë gjithë jetës...

Mix9 orë më herët

A është një dietë vegjetariane e shëndetshme për fëmijët?!

. Akademia e Ushqyerjes dhe Dietologjisë gjithashtu thekson se një dietë vegjetariane Që nga viti 1995, numri i fëmijëve në...

Mix11 orë më herët

Chade Murray konfirmon rikthimin në “Freaky Friday 2”

Chad Michael Murray po kthehet si Jake në vazhdimin e “Freaky Friday”! Lajmi se Murray, ishte në xhirimet e vazhdimit...

Radar11 orë më herët

Kolapsi global/ Elon Musk: Dështimi më i madh i IT në histori

Elon Musk thotë se kolapsi global në sistemet dixhitale është një dështim i madh. Manjati amerikan komentoi shkurtimisht në një...

Mix11 orë më herët

Këto shenja horoskopi debatojnë rrallë me partnerët

FOTO: SHUTTERSTOCK / PANACREATIVE STUDIO AND ARTULINA VIA CANVA Dihet që mosmarrëveshjet apo zënkat mes partnerëve janë të pashmangshme, pavarësisht...

Radar11 orë më herët

Rama jep këshilla për të rinjtë: Kate Winslet punonte në sallameri përpara se të merrte rolin te Titanic

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me sipërmarrësit, dhe me drejtuesit e shkollave profesionale në vend. Rama tha...

Radar17 orë më herët

Crowdstrike dhe Microsoft: Çfarë dimë për ndërprerjet globale të IT

Një ndërprerje masive e IT-së ka shkaktuar kaos në mbarë botën, me banka të mëdha, media dhe linja ajrore mes...

Facebook