Lidhu me ne

Radar

“Britania e Madhe nuk do t’i kthehet më kurrë Bashkimit Europian”

75219175 0 image a 2 1694183524402

Britania e Madhe nuk do t’i kthehet më kurrë Bashkimit Europian. Të pakëtn kështu ka deklaruar ish-kryeministri, i cili ishte figurë kyçe në fushatën e Brexit, Boris Johnson.

Ai përgëzoi marrëveshjen e re të Britanisë së Madhe për të marrë pjesë në programin shkencor të bllokut Horizon.

Por, Johnson hodhi poshtë pretendimet e kritikëve të Brexit se është “fillimi i fundit” për Brexit dhe Britania “do të kthehet duke u lutur në gjunjë.”

Në rubrikën e tij në Daily Mail , Johnson shprehet: “Epo, unë jam këtu për t’ju thënë… se kjo nuk do të ndodhë.”

Ai paralajmëroi se të bëhesh përsëri një anëtar i bllokut 27 anëtarësh do të nënkuptonte heqjen e paundit për euron.

Ai shtoi se Mbretëria e Bashkuar do të detyrohet të paguajë “edhe më shumë” në arkat e BE-së se më parë dhe të nënshkruajë për “qëllimin e një Evrope federale”.

Duke këmbëngulur se “asnjë qeveri britanike nuk do ta pranonte kurrë”, ai vazhdon: “Dhe ribashkimi në BE nuk është, përsëris JO, zgjidhja për çdo problem të rëndësishëm me të cilin përballet aktualisht Mbretëria e Bashkuar”.

Ish-kryeministri shprehet se ribashkimi nuk do ta bënte Mbretërinë e Bashkuar më konkurruese, nuk do të rriste produktivitetin, do të mbyllte hendekun e aftësive, do të rregullonte tregun e banesave ose do të zvogëlonte koston e infrastrukturës.

Përkundrazi, do t’i përkeqësonte gjërat, duke na privuar nga liria rregullatore para se të kishim një shans për ta përdorur atë.”

Johnson bëri thirrje që konservatorët të jenë krenarë dhe jo të japin përshtypjen se janë të turpëruar nga vendimi i popullit britanik.

Komentet e Johnson vijnë pasi dje u konfirmua se Mbretëria e Bashkuar do të kthehet në skemën kërkimore Horizon.

MË TEPËR

Kryesore4 orë më herët

Zgjidhja nuk është bashkimi i opozitës, por çlirimi i saj nga Sali Berisha

Erl Kodra Kur Sali Berisha u sanksionua më 19 Maj 2021 nga Departamenti i Shtetit si person non-grata, automatikisht Partia...

Radar4 orë më herët

Mcgonigal zbuloi blofin e dëshpëruar të opozitës

Nga Endri Tafani Ishte evidente nga materialet e dosjes McGonigal që nuk mund të kishte dënim apo akuzë penale ndaj...

Mix4 orë më herët

‘The Nun 2’, filmi më i ndjekur i momentit dhe pse njerëzit adhurojnë horrorin

Pavarësisht zhurmës së Barbie-t. filmi më i ndjekur gjatë fundjavës së fundit ishte The Nun 2. Me një fitim 30.1...

Radar4 orë më herët

Ku mund të fitohet sot me Saliun në Shqipëri?

Nga Spartak Ngjela Kukësi sërish e hodhi Saliun në batakun e humbësit. Ishte logjike: kukësianët punojnë në Angli me shumicë...

Mix1 ditë më herët

Gisele Bündchen flet për mendimet e vetëvrasjes në kulmin e karrierës: ‘Ndihesha e mbytur’

Gisele Bündchen foli me sinqeritet në një intervistë të re për problemet e shëndetit mendor që përjetoi në kulmin e...

Mix1 ditë më herët

Një listë me parfume për meshkuj, perfekte për dhuratë

Zgjedhja e një parfumi si dhuratë për një burrë mund të jetë një gjest i menduar dhe personal. Megjithatë, preferencat...

Kritike1 ditë më herët

Politika e “marrjes me të mirë” nuk funksionon me Serbine !

Ish-ministri i jashtëm Ditmir Bushati ka reaguar pas vrasjes së një polici të Kosovës dhe plagosjes së dy të tjerëve....

Radar1 ditë më herët

Sulmi në veri të Kosovës, Berisha: Akt kriminal i frymëzuar dhe sponsorizuar nga Beogradi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me sulmin në Leposaviç të Kosovës, ku një grup i armatosur qëlluan për...

Kryesore1 ditë më herët

Vrasja e policit në Kosovë, Rama reagon me rezerva, asnjë kritikë për Vuçiç

Kryeministri Edi Rama ka reaguar i fundit nga krerët e lartë të shtetit lidhur me ngjarjen e rëndë në veri...

Kioske2 ditë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Facebook