Lidhu me ne

Mix

Të përzierat dhe të vjellat në shtazani, kur duhet kërkuar ndihma mjekësore

shtatzeni kontroll

Te perzjerat dhe te vjellat (semundja e mengjesit) jane shenja te zakonshme gjate trimestrit te pare te shtatezanise.Hasen ne rreth 50 % te grave, me kohezhgjatje nga java e 6 deri ne javen e 16. Shumica e grave do te qetesohen vete, dhe vetem nje pjese e tyre perkeqesohen duke cuar ne dehidrim dhe me pas hospitalizim te tyre.

Hiperemezis gravidarum prek 2 ne 100 gra shtatezane. Eshte nje gjendje qe karakterizohet nga te vjella persistente, humbje ne peshe (mbi 5% te peshes trupore), ketonuri, anomali te elektroliteteve, dehirim.

Semundja e mengjesit nis zakonisht nga java e 5 -6 e shtatezanise,perkeqesohet, rreth javes se 9, dhe permiresohen ne javen e 16. Rralle mund te vazhdojne shqetesimet ne deri ne javen e 20, dhe ne 5 % te rasteve deri ne fund te shtatezanise. Eshte pare qe grate te cilat kane nauze dhe te vjella ne sasi mesatare kane me pak shance per te bere deshtime apo humbje te femijes.

Si shkak behen ndryshimet hormonale qe shoqerojne shtatezanine, rritja e vlerave te tyre, levizja e ngadalesuar e permbajtjes se stomakut, si dhe faktore psikogjik.

Me shpesh preken grate te cilat kane patur problem te ketilla ne shtatezanite e meparshme, gjate marrjes se kontraceptiveve oral apo ato qe vuajne nga semundje traktit tretes (refluks, ulcer).

Kur duhet kerkuar ndihma mjekesore?

– Nese shfaqen shenja te dehidrimit, urinim i rralle, urine e erret, keputje pamundesi per te ndenjur ne kemb.
– Te vjella te shpeshta, ose te shoqeruara me dalje gjaku.
– Dhimbje apo krampe te fundit te barkut.
– Nese behet e pamundur te mbahet asnje ushqim apo leng per me teper se 12 ore.
– Nese ka renie peshe mbi 2,3 kg.

TRAJTIMI

Trajtimi gjate shtatezanise ka per qellim lehtesimin e gjendjes se pergjithshme, ti japi mundesi gruas te ushqehet me mire dhe te mos humbi ne peshe.

Ndryshimet dietike

– Te shmangen ushqimet qe perkeqesojne te perzjerat.
– Te merren ushqimet ne sasi te vogel,me para se te nisi urija, duke shmangur boshatisjen e stomakut.
– Midis vakteve te pihen lengje te ftohta, te kthjellta,apo limonata. ne sasi te vogla dhe te shpeshta.
– Te merret ere limoni te freskte, portokalli, mente apo te perdoren difuzor vajor me keto aroma.
– Te shmangen dhomat e tejmbushura, ererat (parfume, kafe, ushqime, duhani)
– Te shmanget te nxehtit apo lageshira e madhe, zhurmat.
– Levizjet vizuale apo fizike
– Ushtrimet fizike te teperta
– Ushqimet e embla, pikante apo me permbajtje yndyrnash.
– Pas marrjes se ushqimeve nuk duhet te shtrihen me pare se 30 min, dhe te shmangen ndryshimet e menjehershme te pozicioneve.
– Larja e dhembeve pas ngrenies mund te ndihmoje ne parandalinim e simptomave.

Preparatet : jane efektive ne shumicen e grave dhe te jane jo te demshme.

– Vitamina B6 dhe Doxylamine se bashku apo te vecuara reduktojne te vjellat
– Antihistaminik te tipit : diphenydramine, meclizine
– Prometazine nen formen e tabletave, solucioneve, injeksioneve apo suposteve.Mund te meren cdo 4 ore, dhe kane si efekte anesore tharje goje, e me rralle kontraktura muskulare.
– Metoclopramide (reglan) i cili pershpejton zbrazjen e stomakut. Merret ne formen e tabletave, solucioneve apo injeksioneve, 30 min para cdo vakti dhe para gjumit.
– Ondansetron (zofran) merret zakonisht nga goja ose injeksione cdo 8-12 ore.

Nese eshte e pamundur te mbahen ushqimet apo lengjet, mund te merren likide intravenoze, dhe ne rastet me te renda mund te kalohet ne ushqim me sonde nazogatrike.

Acupunkture dhe acupresion: per te kontrolluar keto simptoma mund te pedoret akupunkture ne piken 6 P6 ne kycin e dores, per te kontrolluar te perzjerat, ndersa akupresioni aplikohet me dore ose me band te kyci i dores.

Ginger. (ginsening) eshte ushqim qe perdoren ne guzhinen aziatike si dhe mjekesine popullore per crregullime te tilla sikur dyspepsia, te perzjera te vjella, konstipacioni, fryrje te barkut, inflamacione te gingivave, ethe, apo hipertension.

Ginger mund te jete ne formen e ekstraktit, shurupit, apo kapsulave.

Marrja e 1 gr ginko (e ndare ne 4 marrje 250 mg) se bashku me vitamin B (piridoksine) eshte efektiv ne reduktimin e ashpersise se simptomave por jo ne uljen e numrit te te vjellave.Perdorimi i ginkos eshte i sigurt por duhet patur kujdes ne pacientet qe perdorin terapi antikoaguluese, ne ulcerat gastrike, dhe ne personat me rrezik te larte per obstruksione te zorreve.

Hypnoza. eshte pare te jete efektive ne trajtimin e te perzjerave dhe te vjellave, gjate shtatezanise por duhen studime te metejshme per ta bere te aplikueshem ne praktiken e perditshme.

SEMUNDJA E LEVIZJES

Eshte pergjigje anormale ndaj levizjes se vertete, te perceptuar apo te anticipuar te shkaktuar nga levizja e makines, trenit apo aeroplanit, anijeve dhe shpeshhere edhe ne personat qe vezhgojne anijet.Simptomat perfshijne te vjella, simptoma, gjendje te dobet, marrje mendsh, djerse te ftohta, corientim, lodhje.

Keto simptoma ndodhin si rezultat kryqezimit te gabuar te sistemit viziv, vestibular dhe proprioreceptiv.

Trajtimi medikamentoz: perfshin patch transdermale me skopolamin, patch antikolinergjik te vendosur pas veshit 8 ore para udhetimit, me efekt 6 deri 8 ore.Mund te perdoren dhe antihistaminiket sikur : dimendhydrinate, meclizine, dhe cyclizine,por kane si efekte anesore sedacion, demtimi te njohjes, dhe interferojne me funksionet jetesore.Tipi i mjekmit duhet pershtatur me kohezgjatjen e udhetimit dhe qellimin e tij.

Trajtimi jomedikamentoz : keshillat per te reduktuar semundjen e mengjesit jane : te shmangen ushqimet e yndyrshme, djegese, piper. te hahen vakte te vogla dhe te shpeshta, te ruhet hidrimi me lengje sipas shijes, perdoren ginko, akupunkture dhe akupresion.Te perdoren teknika respiratore dhe relaksimi, terapia konjuktive. Perdorimi i muzikes relaksuese eshte shume i keshilluar.

Artikull nga Dr. Kozeta Mustafaraj

Klinika gjinekologjike “Dr. Kozeta”
Nr tel: +355 68 231 3410

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook