Lidhu me ne

Mix

Brenda trenit të blinduar, luksoz e tejet të ngadaltë të Kim Jong Un

Për udhëtimin e tij të parë jashtë Koresë së Veriut në gati katër vjet, Kim Jong Un ka të ngjarë të jetë rikthyer te një mënyrë e parapëlqyer transporti: një tren të dekoruar në mënyrë luksoze, të blinduar rëndë dhe jashtëzakonisht të ngadaltë, shkruan Washington Post.

Mediat koreano-jugore raportuan të hënën, duke cituar zyrtarë qeveritarë, se treni i Kim duket se ishte larguar nga kryeqyteti i Koresë së Veriut, Pheniani, për të nisur udhëtimin e tij të gjatë. Media shtetërore ruse më vonë konfirmoi se Kim do takohej me presidentin rus Vladimir Putin në Rusi në ‘ditët e ardhshme’.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se Kim ka të ngjarë të takohet me Putinin në qytetin port rus të Vladivostok, pak më shumë se 480 km nga kufiri i Koresë së Veriut, ku ata pritet të diskutojnë dërgesat e armëve që mund të ndihmojnë luftën e vazhdueshme të Rusisë në Ukrainë.

Kim ka udhëtuar rrallë jashtë Koresë së Veriut që kur mori drejtimin e vendit pas vdekjes së babait të tij Kim Jong Il në 2011, dhe Koreja e Veriut u shkëput kryesisht nga bota e gjerë gjatë pandemisë së koronavirusit.

Ashtu si babai i tij, i cili thuhet se kishte frikë nga fluturimi, dhe gjyshi i tij – Kim Il Sung, themeluesi i Koresë së Veriut – Kim ka udhëtuar kryesisht ndërkombëtarisht në një tren të prodhuar posaçërisht për të, një mënyrë e pazakontë transporti për një lider botëror të shekullit të 21-të.

Megjithatë, për një samit diplomatik të profilit të lartë me Presidentin Donald Trump në 2018 ai përdori një Boeing 747 të operuar nga ‘Air China’.

Ai përdori një aeroplan të Koresë së Veriut për të bërë një udhëtim relativisht të shkurtër në qytetin kinez të Dalian në vitin 2018 për takimin e tij të dytë me Presidentin Xi Jinping.

MË TEPËR

Kioske4 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar4 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix4 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore4 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix4 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix4 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix4 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix5 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar15 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar15 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook