Lidhu me ne

Mix

Pse suksesi i Taylor Swift është alarmues për kohën që po jetojmë?

Pse suksesi i Taylor Swift është alarmues për kohën që

Nga Gino Castaldo/ Është e kot të ankohemi për mangësitë e oborrit tonë aktual muzikor, problemi është shumë më i gjerë, le të themi global. A e dini se kush është artisti më i fuqishëm në botë për momentin? Emri i saj është Taylor Swift dhe fitimet që ajo gjeneron janë të mëdha, ose më mirë jonormale. Çdo ditë që kalon arrin një rekord të ri. Numra pas numrash, klikime kolosale, pastaj turneu, ky turne i cili ka shifra që askush nuk i ka arritur ndonjëherë.

Koncerti që do të mbahet në mes të tetorit ka grumbulluar deri tani 26 milionë dollarë në para-shitje. Dhe kjo është gjithashtu një herë e parë në histori.

Nga njëra anë, kjo rritje e pakontrollueshme mund të duket se paralajmëron një epokë të re në të cilën gratë, ose më mirë imazhi i gruas, është në krye. Të paktën këtë e nënvizojnë disa gazeta amerikane, duke krahasuar suksesin paralel të kinemasë me filmin Barbie dhe duke kujtuar gjithashtu se Beyonce në fakt e kishte paralajmëruar diçka të tillë. Ose në përgjithësi, duke iu referuar vetëbesimit të madh me të cilin sot shumë vajza dhe gra të showbiz-it në Amerikë menaxhojnë imazhin e tyre, duke nisur nga frazat ‘gratë nuk qajnë, gratë bëjnë para’ me të cilën Shakira ka ironizuar, teksa këndonte, ish-in e saj Piqué.

Por le të shkojmë te Swift, suksesi triumfues i të cilës duhet ndjekur dhe kuptuar edhe vetëm për të deshifruar botën drejt së cilës po shkojmë. Ajo është një lloj Katy Perry, pak si Madonna, por e censuruar me mjeshtëri, e paaftë për blasfemi dhe eros shumë të turbullt, pak princeshë Disney, bionde dhe bukuroshe, si një adoleshente e përjetshme, por me trup gruaje. Pak Barbie, vajzë heroinë e fuqisë por elegante siç duhet, e bardhë si qumështi, projeksion gjigant i adoleshencës së shqetësuar, kënduar me ndjenjën e revoltës së Abba në stilin Dancing Queen, apo edhe pak fëmijë të cilën ‘askush nuk mund ta lërë në një qoshe’, në fund të fundit.

Megjithatë, si asnjëherë muzika pop po zhurmon nëpër stadiume, gjithnjë e më pak një tempull rock-u dhe gjithnjë e më shumë një megateatër për fëmijët komercial. Dhe kushton shumë: ka të rinj kudo që janë të gatshëm të paguajnë çmime shumë të larta për ta parë personalisht këtë figurë që duket si një komik i krijuar me dorë, një personazh imagjinar që është mishëruar dhe kërcen e këndon, një krijim fiktiv tepër i përsosur për të qenë i vërtetë, një produkt i Inteligjencës Artificiale, mesatarisht i këndshëm për këdo, ëmbëlsisht djallëzor.

Kush mund të mos e dojë atë? Si mund t’i rezistosh dikujt që të thotë gjithmonë se je i preferuari i tij?

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Sabrina Carpenter thyen rekordin e Ariana Grande, kryeson listën me “Please Please Please” (VIDEO)

Këngëtarja amerikane arriti në vendin e parë në listën e kompanive Official Charts me ‘Please Please Please’, duke e shtyrë...

Mix2 ditë më herët

Flasin ekspertët: A është i dëmshëm Cocomelon?

Për krahasim, në Netflix, “Cocomelon” u shikua për aq minuta (33.27 miliardë)- sa Luca, Moana, Raya dhe Last Dragon dhe...

Mix2 ditë më herët

Çfarë ndryshon midis vivo X90 Pro dhe X80 Pro? Dallimet midis dy smartphone-ve

Vivo X90 Pro dhe X80 Pro me sa duket mund të jenë dy telefona inteligjentë shumë të ngjashëm, por dallimet...

Mix2 ditë më herët

iPhone 16: këto janë të gjitha ngjyrat e pritshme

Eventi më i pritur e Apple e vitit tani është afër. Kanë mbetur vetëm pak muaj dhe më në fund...

Mix2 ditë më herët

Pas memeve virale, Ben Affleck tregon pse del gjithmonë i mërzitur nëpër foto

JON KOPALOFF/GETTY Duket se edhe Ben është një nga ne, pra njeri me emocione! Aktori që së fundmi është bërë...

Mix2 ditë më herët

Meghan Markle kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham

Meghan Markle thuhet se kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham përpara se të distancohej përfundimisht nga ikona e modës, siç...

Mix2 ditë më herët

“Bugatti Tourbillon”, modeli i ri i makinës lukzose që kushton miliona dollarë

Bugatti Tourbillon, foto CNN Bugatti ka zbuluar modelin e saj të ri, “Bugatti Tourbillon”. Makina do të zëvendësojë “Bugatti Chiron”...

Mix2 ditë më herët

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Më në fund, Adrola Dushi pranon lidhjen me Capital T

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie....

Mix2 ditë më herët

“Shisja rroba me mamin, më vinte turp nga shoqëria”, Adrola Dushi rrëfen jetën e saj kur ishte fëmijë

Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e...

Mix2 ditë më herët

Cole Sprouse shpjegon pse e kishte të vështirë të punonte me Jennifer Aniston në serialin “Friends”

Cole Sprouse është një personazh që e pamë më rrallë gjatë historisë së gjatë të shfaqjes në transmetim, por kishte...

Facebook