Lidhu me ne

Mix

Ky është hoteli më i mirë në botë sipas 580 ekspertëve

Hoteli më i mirë në botë është italian. Bëhet fjalë për hotel “Passalacqua di Moltrasio”, një vilë e shekullit të 18-të me pamje përrallore nga liqeni i Komos.

Renditja është bërë nga një juri me 580 eksperte hotelesh anonim nga e gjithë bota. Pas Passalacqua, në vendin e dytë është renditur Rosewood në Hong Kong dhe i fundit në pod është “Four Season Bangkok” në lumin Chao Phraya.

Fituesi Passalacqua, një butik hotel luksoz, është një vilë, shpjegojnë organizatorët e çmimit, me “kopshte spektakolare me tarraca mbi ujë”. Janë 24 dhoma në të cilat gjyqtarët thonë ” se ndjehesh si në shtëpi”. Dhe vila ka shumë histori. Ajo ka pritur Napoleon Bonapartin dhe ëinston Churchillin, ndërsa kompozitori i famshëm Belini e bëri shtëpinë e tij dhe pikërisht aty shkroi dy kryevepra si La Norma dhe La Sonnambula.

Tim Brooke-Webb, Drejtor Menaxhues i “50 Hoteleve më të Mirë në Botë” tha: “Urimet më të mira për Passalacqua që arriti të bëhet numrin 1 në botë, vetëm dy vjet pas hapjes. Hoteli zotërohet nga familja De Santis, Paolo, Antonella dhe Valentina, të cilët janë gjithashtu pronarë të Hotelit Gran Tremezzo, po në liqenin e Komos.

Renditja e hoteleve është lançimi i fundit i markës “50 më të mirët”, e cili filloi me 50 restorantet më të mira të botës në 2002 dhe 50 baret më të mira të botës në 2009.

Procesi me të cilin hartohet renditj bazohet në përvojën personale të 580 ekspertë që përbëjnë jurinë. Këta ekspertë votojnë secili për shtatë hotelet më të mira, sipas preferencës, ku kanë qëndruar në 24 muajt e fundit. Juristët mund të punojnë në industri si hotelierë, staf, agjentë udhëtimi ose gazetarë, duke përfshirë ata që zakonisht priten falas në udhëtimet e shtypit, ose të konsiderohen ekspertë thjesht për shkak të stilit të tyre veçanërisht shëtitës.

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix12 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix12 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix12 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix13 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix4 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook