Lidhu me ne

Temporal

Pse shqiptarët nuk kanë shpirt komunitar?

Nga Ledian Droboniku

Dr. Ledian Droboniku: Normalizimi i Shqipërisë jashtë Perandorisë - Radio  Kosova e Lirë

Pse shqiptarët nuk kanë shpirt komunitar?

Për çdo pyetje, ka shumë përgjigje. Pastaj varet nga ne, se cilës do i besojmë.

*****

Një përgjigje e thjeshtë dhe në modë, është ajo, që e trajton “mungesën e shpirtit komunitar” si problem metafizik, historik apo antropologjik.

Sipas kësaj teorie deterministe, shqiptarët janë vetvetiu individualistë, nuk kanë kulturë politike, nuk dinë të ndërtojnë institucione sepse kanë strukturë tribale, urrejnë dhe plaçkisin publiken etj.

Një përgjigje e tillë duket si i kënaq të gjithë:

1. Në radhë të parë kastën dhe lobet. Nëse ky popull e paska në ADN urrejtjen për të mirën publike, atëherë ata meritojnë edhe një qeveri që vjedh pasuritë kombëtare.

2. Në radhë të dytë kënaq pseudo-intelektualët që zhbirojnë e gjejnë çdo argument pseudo-shkencor për të justifikuar status quo-në.

3. Por teza të tilla kaq të thjeshta, kënaqin dhe vetë të mjerët. Ata binden që “kështu qenka shkruar”. Kjo akomodon trurin por jo shpirtin dhe trupin që dergjet në mjerim.

*****

Ka dhe një shpjegim shkencor e institucional. Antropologjia kulturore pranon ndryshimin e sjelljeve sipas modelit eko-politik që vendoset mbi një popull. Kultura e një populli mund të evoluojë në forma emancipimi apo dhe degradimi.

Komunitarizmi psh. nuk ndodh në vakum por në hapësira të përbashkëta, ku njerëzit identifikohen si qytetarë me të njëjta të drejta e dinjitet.

Nëse këto hapësira materiale apo institucionale zaptohen, komunitarizmi shndrrohet në kanibalizëm individualist.

Si mund të krijosh shpirt komunitar, kur nuk lejohen referendume kombëtare apo lokale. Nëse dikush nuk vendos dot për pasurinë (publike apo private), ai nuk afeksionohet ndaj saj.

Populli bëhet indiferent e do veç t’ia dele/gojë këtë barrë partisë dhe hienave pas saj.

Kjo është dhe loja e kastës!

Nga një anë nuk lejon popullin të vendosë për ASGJË e nga ana tjetër e kritikon atë për GJITHÇKA!

Shkolla Publike është një hapësirë, ku qytetarët socializohen në komunitet. Ata identifikohen nga fakti se kanë të drejta të barabarta për faktin e vetëm se janë Qytetarë të Republikës.

Nëse llogjikën e të drejtave e zëvendëson me forcën e parasë, atëherë ka vetëm shitës e blerës. Raporti i socializimit zëvendësohet me raport hierarkik sepse njerëz të ndryshëm kanë fuqi blerëse të ndryshme.

Pra komunitarizmi nuk ndërtohet dot me individë të serisë A, B apo C. Komunitarizmi kërkon Qytetarê me dinjitet të barabartë.

Nëse i njëjti proçes monetarizimi ndodh dhe me spitalin publik, shtëpitë e kulturës, biblotekat publike etj. atëherë ke minuar në themel komunitarizimin.

Pse dikur mblidheshim në sheshe e tani takohemi vetëm në kafe apo qendra tregtare?

Njerëzit mund të mblidhen dhe në kafene apo qendër tregtare, por aty janë si konsumatorë dhe rregullat i vendos pronari.

Aty ka komoditet por jo komunitet.Ata mund të formojnë shpirt komunitar nëse mblidhen në sheshe publike, përkujtime apo festa kombëtare apo lokale si qytetarë të barabartë.

Ja përse sheshet, spitalet e shkollat publike zhduken e lulëzojnë ghetot private.Ajo që duhet të ishte e përbashkët rrethohet me gardhe e tela me gjemba.

Nëse unë mund të mbijetoj vetëm falë parasë dhe konkurrencës, pse duhet ta vras mendjen për komunitetin, për fshatin apo larg qoftë të luftoj për atdheun.Importimi i deologjisë neoliberiste, ka në themel pikërisht zhdukjen e Demokracisë.

Pushteti i popullit duhet të zvs nga pushteti i lekistëve. Për këtë ajo nevojë të çmontojë çdo forme komunitarizmi. Një popull që humbet identitetin e tij nuk lufton më për të drejta të përbashkëta. Ai transformohet në turrma individësh pa asnjë lidhje solidare.

Ai nuk ka empati për të ngjashmin e vet por simpati për atë që ka pushtet ekonomik apo politik. Dje i mohuan privaten sot i mohojnë publiken. Dy ekstreme me të njëjtin efekt:SKLLAVËRIMIN e tij!

Një popull që bindet të pranojë prangat si byzylykë e padronin si idhull, nuk e shpëton dot askush nga skllavëria.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Arian Çani këshillon Ilir Metën: Ikni nga vendi, po ju vjen shpata e madhe

Gazetari Arjan Çani tha se hetimet e nisura ndaj Metës, Kryemadhit, Berishës apo zyrtarëve të tjerë të lartë është një...

Mix1 ditë më herët

Si të flemë më mirë në mot të nxehtë, sipas ekspertëve të gjumit

Studimet tregojnë se temperaturat e larta e bëjnë të vështirë të biesh në gjumë dhe të qëndrosh në gjumë, gjë...

Mix1 ditë më herët

Shenjat e zodiakut me të cilët Binjakët mund të krijojnë shoqëri të ngushtë

Një Binjak dhe një Binjak mund të krijojnë një miqësi që zgjat me vite, pa qenë nevoja të takohen shpesh...

Mix1 ditë më herët

Kuinoa: 5 përfitime befasuese që duhet t’i dini!

Kuinoa rrit humorin, ju ndihmon të qëndroni në formë. Kjo është arsyeja pse është më mirë të hani kuinoa më...

Mix1 ditë më herët

Si asnjëherë më parë, Bora Zemani “nxeh” rrjetin me pozat me bikini

Moderatorja Bora Zemani, foto e marre nga Instagrami i saj Moderatorja Bora Zemani është një nga personazhet më të komentuara...

Mix1 ditë më herët

Megi Pojani në Maldive/ Fotot provokuese me bikini të moderatores

Megi Pojani, foto e publikuar nga moderatorja Megi Pojani është një nga personazhet që gjithmonë tërheq vëmendjen e publikut. Ajo...

Kritike1 ditë më herët

Kecat që ulërinin si këlyshë ujqish për të shqyer Bashën, tani do poshtërohen nga ujku Berisha

Nga Artur Zheji Përfundimisht Sali Berisha dhe grupi i tij më i ngushtë, politik dhe ekonomik, janë vështirësisht të konkurrueshëm....

Kryesore1 ditë më herët

Çfarë beteje do të bëjë Basha në vijim, juridike apo elektorale?

Nga Eduard Zaloshnja Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, që ia dha zyrtarisht Berishës vulën e PD-së, Basha i mbetur...

Mix1 ditë më herët

Miley Cyrus flet si rrallë herë për të atin: Unë i kam ngjarë atij, është narcist

Miley Cyrus tha se ajo “trashëgoi narcizmin” nga babai i saj, Billy Ray Cyrus, mes dramës së tyre familjare që...

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e quan Taylor Swift të bukur por liberale

Ish presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump është në epokën e tij të “Reputacionit”. Ish-presidenti mendon për...

Facebook