Lidhu me ne

Aktualitet

80% e familjeve i kanë të ardhurat më pak se 100 mijë lekë në muaj

BSH: 80% e familjeve i kanë të ardhurat më pak se 100 mijë lekë në muaj

Pjesa dërrmuese e familjeve shqiptare jetojnë me të ardhura minimale duke qenë në kufijtë e varfërisë. Këto janë përfundimit e një vrojtimi të kryer nga Banka e Shqipërisë mbi gjendjen financiare të familjeve shqiptare.

Sipas vrojtimit, rezulton se 79 për qind e familjeve shqiptare kanë të ardhura mujore më pak se 100 mijë lekë dhe vetëm 21 për qind e tyre kanë të ardhura mujore mbi këtë nivel

Por konstatimi më shqetësues është ai se gati gjysma e familjeve shqiptare jeton me më pak se 50 mijë lekë në muaj.

Rreth 45% e familjeve deklarojnë të ardhura mujore në nivelin “17-50 mijë lekë”, por kjo peshë ka rënë me 2 pikë përqindje krahasuar me gjashtëmujorin e kaluar,” vëren BSH.

Sipas BSH, rreth 34 për qind e familjeve në Shqipëri i kanë të ardhurat në fashën nga 50 deri në 100 mijë lekë në muaj, ndërsa 12 për qind e tyre kanë të ardhura në fashën nga 100 deri në 200 mijë lekë në muaj. Kjo do të thotë se vetëm 9 për qind e familjeve shqiptare fiton më shumë se 200 mijë lekë në muaj.

Vrojtimi i Bankës së Shqipërisë është kryer mbi kampionin rastësor prej 1203 familjesh të shpërndara në të gjithë vendin, ku rreth 88% e tyre ose 1055 familje kanë marrë pjesë në procesin e intervistimit duke iu përgjigjur pyetësorit.

Ai konfirmon se pjesa më e madhe e familjeve në Shqipëri jetojnë me një nivel minimal të ardhurash mujore, të cilat shkojnë vetëm për konsum mbijetese duke mos u lënë mundësi atyre të kryejnë asnjë investim. Ky përfundim përforcohet edhe nga një fakt tjetër, që lidhet me pasurinë financiare të familjeve shqiptare.

Sipas Bankës së Shqipërisë, më shumë se 55 për qind e familjeve në Shqipëri nuk kanë asnjë pasuri financiare në formën e depozitave, llogarive bankare apo investimeve në asete të tjera, pasi nuk u del të kursejnë lekë mënjanë.  

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet1 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix1 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar1 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar1 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix4 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix4 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Mix4 ditë më herët

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

FOTO: ARIS LEOVEN | CANVA Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e...

Mix4 ditë më herët

Nëse do të provosh një model klasik flokësh, frymëzohu nga Selena Gomez

FOTO: GETTY IMAGES Momentet më të bukura të stilit nga tapeti i kuq në jug të Francës, ku po mbahet...

Mix4 ditë më herët

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

FOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë?...

Facebook