Lidhu me ne

Mix

Jimmy Donaldson, i njohur si MrBeast, influenceri më i suksesshëm në botë

Jimmy Donaldson, i njohur si MrBeast, është krijuesi digjital më i suksesshëm në vitin 2023, sipas Forbes. Fitimet e tij bruto të vlerësuara arrijnë në 82 milionë dollarë.

I dyti në listë janë Rhett & Link me 35 milionë dollarë, i ndjekur nga PrestonPlayz dhe Ryan Kaji me të njëjtën shumë, ndërsa në vendin e pestë është Jake Paul me 34 milionë dollarë fitime bruto.

10 më të suksesshmit e parë janë meshkujt, femra e parë gjendet vetëm në vendin e 11-të dhe është tiktokeri dhe YouTuber-i i njohur Charli D’Amelio. Së bashku me të, në listë janë edhe Emma Chamberlain, Alexandra Cooper, Huda Katan dhe Bailey Sarian.

Kush është MrBeast?

MrBeast është YouTuber më i ndjekur sot me mbi 200 milionë ndjekës në atë platformë.

Ai publikoi videon e tij të parë në YouTube kur ishte vetëm 13-vjeç, në shkurt të vitit 2012. Vitet e para, ai u përpoq të mposhte algoritmin e platformës për të mbledhur sa më shumë abonentë dhe shikime, por në të vërtetë nuk e bëri me sukses.

Kishte disa faza. Fillimisht ai luajti video-lojën e njohur Minecraft, më pas Call of Duty, më pas u përpoq të vlerësonte fatin e YouTuber-ve të tjerë dhe të komentonte situatat dramatike në të cilat u gjendën krijuesit e tjerë. Më pas ai dilte rrallë para kamerës. Ai arriti të mbledhë disa shikime duke u tallur me krijues të tjerë në vitin 2016 dhe në atë kohë ai kishte tashmë rreth 30.000 abonentë.

Ai gjithashtu u regjistrua në kolegj në atë kohë, por zgjati vetëm dy javë para se ta braktiste, duke i thënë nënës së tij: “Më mirë të jem i varfër sesa të bëj asgjë përveç YouTube”.

Nëna e tij nuk ishte shumë e lumtur për këtë, ndaj e detyroi atë të linte shtëpinë e prindërve në moshën 18-vjeçare dhe të fillonte të jetonte i pavarur. Ai regjistroi videon e tij të parë virale në vitin 2017, duke e treguar atë duke numëruar deri në 100.000, për të cilën ai tha se iu deshën 44 orë.

Ai tha se e kuptoi se po funksiononte, ishte i dëshpëruar sepse nuk kishte para dhe kur parashikimet e tij u konfirmuan, ai e dinte se çfarë të bënte në platformë. Kështu që ai pa “It’s Everyday Bro” të krijuesit të videove Jake Paul për 10 orë dhe rrotulloi “Fidget spinner” për 24 orë, duke arritur kështu milionat e parë të ndjekësve.

Ndërsa kanali i tij u rrit, ai ishte në gjendje të punësonte miqtë e tij të fëmijërisë për ta ndihmuar, por duke e bërë këtë, ata u bënë vetë YouTuberë të njohur.

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix12 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix12 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix12 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix12 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook