Lidhu me ne

Kioske

Ndërkombëtarët që s’bëzajnë !

Klodian Tomorri

Hetimi parlamentar ishte pushteti i vetem jashte kontrollit te qeverise. Ishte. Sepse tani nuk eshte me.

Sot Edi Rama eshte qeveria. Edi Rama eshte Parlamenti. Ai eshte edhe Presidenti, prokurori, gjykatesi. Ishte dhe FBI- ja madje. Pra, zoti Rama eshte gjithcka.
Disa optimiste thone se nuk eshte dot Spaku. Te tjere thone se eshte vetem pjeserisht. Ndersa ata me pesimistet mendojne qe zoti Rama eshte edhe Spaku. Por c’rendesi ka? Spaku nuk mund te jete opozita.

Kollonat e shtetit ligjor shemben nje nga nje. Dhe gjithcka kalon me nje normalitet dhe indiference qe te kall tmerrin. Ajo qe vjen me pas nuk ka nevoje fare te paragjykohet. Na e tregon historia. Pushteti pa kufi ka korruptuar dhe Papet ne Vatikan.

Nje pjese e opozites, ajo qe drejton zoti Basha, me fjale thote se eshte kunder uzurpimit te hetimit parlamentar. Por vetem kaq. Sepse nga tjeter mendon se jeta parlamentare duhet te vazhdoje normalisht.

Nje pjese tjeter e opozites, qe jane partite e vogla nuk ndihen fare. Ose kane frike te ndihen. Nese keta thone te gjithe se jemi ne opozite me qeverine, ka nje pyetje shume te thjeshte. Kujt po ja merr qeveria komisionet hetimore?

Taulant Balles? Blendi Cucit? Damian Gjiknurit? Jo. Opozites po ja merr. Perfshire asaj pjese te opozites qe beson ose ka qejf te besoje se vendi eshte ne normalitet. Dhe permes tyre po ja u merr qytetareve.

Megjithate ky vend ka pare shume opozita. Ka pare opozita me arme, opozita pa arme. Opozita qe flasin, opozita qe heshtin. Ka pare dhe opozita Kerperate. Tani po shikon dhe nderkombetare qe nuk duan me opoziten. Ose me sakte nderkombetare qe nuk bezajne, kur opozita dhunohet.

Heshtin nderkombetaret. Ashtu si heshten kur maxhoranca mori te pakten 5 deputete ne tavoline duke ndryshuar ne menyre te njeanshme marreveshjen e 5 qershorit. Nuk bezajne.
Ndoshta mendojne qe me heshtjen e tyre po “vrasin” Non Gratan. Ose besojne se demokracine do ta ruaje SPAK-u me Dumanin. Por kjo eshte mbrapsht. Nese demokracite do te ruheshin me police dhe prokurore, Shqiperia e Enver Hoxhes do ishte vendi me demokratik ne bote.

MË TEPËR

Mix3 ditë më herët

Sekreti i Victoria Beckham për të qëndruar në formë është uthulla e mollës: a funksionon vërtet?

Për të qëndruar në formë, Victoria Beckham pi uthull molle çdo mëngjes dhe shkenca konfirmon fuqitë e saj dobësuese. Pas...

Mix3 ditë më herët

Dieta me magnez: çfarë duhet të hani për mëngjes!

Dieta me magnez është një dietë që po bëhet e popullarizuar në mesin e atyre që duan të humbin peshë...

Kioske3 ditë më herët

Ky duhet të ikë!

Belind Këlliçi, një zyrtar i Rithemelimit ka akuzuar sor kryebashkiakun e Tiranës, Erjon Veliaj, se ka ngritur një skemë të ngjashme...

Kryesore3 ditë më herët

Neritan Sejamini analizon deklaratat e Metës: Janë skandaloze, përfiton vetëm qeveria

Ilir Meta dhe Neritan Sejamini Në emisonin “Të paekspozuarit” analisti Neritan Sejamini u shpreh se mënyra se si flet ish-presidenti...

Mix3 ditë më herët

Koha fluturon, vajza e Tom Cruise dhe Kate Holmes bëhet maxhorene

Suri Cruise po feston moshën madhore. Paparaci ka kapur një foto të saj teksa shëtit me një shoqe. Në njërën...

Mix3 ditë më herët

Olivia Munn flet për betejën me kancerin e gjirit

Olivia Munn është duke detajuar diagnozën e saj të kancerit në fazën 4, e cila e çoi në një mastektomi...

Radar3 ditë më herët

Kim Jong Meta bën susta për krahët, “shërbëtorët” e tij mbajnë shënime

Ilir Meta ka dhënë një intervistë për Çim Pekën. Para intervistës, ai ka publikuar një video nga zyra e vet....

Radar3 ditë më herët

Lulzim Basha: Rama e mund Berishën sa herë t’i dojë qejfi

Kryetari i PD, Lulzim Basha, i ftuar në News24, është shprehur se “problemi i Edi Ramës” është me të dhe...

Radar3 ditë më herët

Monika Kryemadhi konfirmon “ndarjen”: Kam raport të ngrirë bashkëshortor me Ilir Metën. Palë të treta kanë hyrë në jetën tonë

Në përfundim të intervistës për “Opinion” gjatë së cilës Monika Kryemadhi foli për ngjarjet brenda Partisë së Lirisë, sulmet e...

Radar4 ditë më herët

Rama i dhuron 16 mijë m2 tokë dhe ndërtim Arbër Hajdarit të “Fundjavë Ndryshe”

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e tij herë pas herë tallen me ligjin e krijuar vite më parë nga qeveria...

Facebook