Lidhu me ne

Kritike

Skënderbeu dhe shkatërrimi i dhimbshëm i Krujës

Nga Auron Tare

Skënderbeu dhe shkatërrimi i dhimbshëm i Krujës

17 Janar. Ikja e Skenderbeut nga kjo bote.
Si zakonisht shqiptaret e facebook bene me qindra statuse per Skenderben, kete figure me permasa europiane. Eshte ne mode ne keto kohe nacionalizma ne trojet tona.


Flamuret, shqiponjat me duar, bluza etj. Nje lloj dalldisje kombetare. Nje trans patriotik i cuditshem. Nje lloj BB kolektiv. Nejse nuk po zgjatem. Nuk eshte se doja te shkruaja ndonje gje te pa thene per Skenderbeun, por nuk me lane dedikimet patriotike, thirjet didirambike dhe daullet patriotike.


Mes gjithe kesaj zhurme dhe dalldije doja te beja nje pyetje per patriotet tane. A e meritojme ne si komb Skenderbeun? Po me tha nje mik qe ka bere nje Opera per te. Patjeter me tha nje tjeter mik i llogores se perbashket te trashegimise. Dikur te dy ishim ne Kruje ku premtuam prishjen e godinave pa leje ne Kala. Sot te dyve na vjen turp te shkelim atje perseri se godinat jane bere 3 kateshe.


Ne se Skenderbeu na shikon andej nga lart a do ishte krenar per ate qe beri per keta qe bejne shqiponjen ne facebook? Kur shikon Kalane e Krujes qe e mbrojti per 25 vjet nga “turku barbar”?


Ja cfare thone kronikat e kohes per turkun barbar “ Te zemeruar qe Kalane e Krujes nuk e moren dot turqit I prene te gjitha vreshtat dhe ullinjte”.


Nderkohe pasardhesit e Skenderbeut sot jo qe nuk lane me vreshta e ullinj ne kembe, por po shpartallojne si Malet perqark duke i bere me sukses te dukshem cimento per eksport apo gelqere ne ato qindra furra qe rrethojne Krujen. ( po po 10 milion turiste na erdhen ne fakt )
Mire malin qe e bene cimento por edhe Kalane e Skenderbeut e kane rrethuar me shemtira betoni ne emer te turizmit dhe shesin xhingla qe vijne nga vendi i “turqve barbare”.


Ne ka gje qe shqiptareve patriot kudo qe jane duhet ti vij turp keto 30 vjet, eshte shkaterrimi i dhimbshem i Krujes dhe historise se saj Europiane.


Shqiptareve patriote tu rroje facebooku se Kruja eshte simboli ku pyetja ime e mesiperme mer pergjigjie. A e meritojme Skenderbeun ne si komb?

MË TEPËR

Kryesore17 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix17 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar17 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix18 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix18 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix18 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix18 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook