Lidhu me ne

Mix

Tiramisu me limon – Receta e veçantë

AGROWEB

Një ëmbëlsirë e freskët dhe kremoze, e lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur, ideale për të përfunduar një drekë në pranverë dhe verë.

Kjo recetë ndryshon nga tradicionalja sepse është më e lehtë dhe e freskët në shije falë kremit të limonit.

Provoni ta përgatisni që sot këtë recetë të mrekullueshme që AgroWeb.org sugjeron, duke ndjekur hapat si më poshtë.

Përbërësit  (për 8 persona)

  • 200 g biskota savoiard
  • 500 g krem pastiçerie me limon
  • 250 ml pana
  • 150 g maskarpone
  • 50 g sheqer
  • 1 shishe me shije limoni
  • ½ lugë shafran i Indisë (opsionale)
  • 400 ml qumësht
  • 1 limon

Përgatitja

Për të përgatitur këtë ëmbëlsirë, filloni të rrihni kremin e ftohtë të panës në një tas të madh. Pas disa minutash hidhni sheqerin duke vazhduar përzierjen.

Shtoni shishkën me shije limoni dhe gjysmë luge çaji shafran Indie, i cili përdoret për të ngjyrosur kremin.

Grini pak lëkurë limoni, shtoni maskarponen dhe përpunojeni me një mikser elektrik dore.

Shtoni aty edhe kremin e pastiçerisë me limon, i cili duhet të jetë shumë i ftohtë. Përziejini butësisht me lëvizje nga poshtë lart. Në fund do të përftoni një krem ​​të butë dhe homogjen.

Tani vazhdoni me përgatitjen e tavës (përmasat e përdorua janë 26 x 22 cm), ku shtresa e parë janë biskotat e ngjyera në qumësht.

Sipër tyre vendosni një shtresë me kremin që përgatitët dhe më pas një tjetër shtresë biskotash. Përfundoni me një shtresë tjetër kremi.

Zbukurojeni me disa feta dhe me lëkura limoni të grira.

Pasi të jetë gati lëreni pushojë në frigorifer për të paktën 4 orë përpara se ta servirni.

Këshilla

Për t’i dhënë tortës një ngjyrë të verdhë të ndezur, përdorni gjysmë luge çaji shafran Indie.

Në vend të biskotave savoiard, ju mund të përdorni edhe lloje të tjera apo edhe pandispanjë për të krijuar shtresat e tortës.

Një gjë shumë e rëndësishme që duhet të keni parasysh, është që kremi i limonit duhet të jetë i ftohtë përpara se t’i shtohet kremit të rrahur me maskarpone.

Idealja është ta përgatisni kremin një ditë më parë dhe ta ruani në frigorifer të mbuluar.

Për një shije sa më të fresëkët AgroWeb.org sugjeron ta konsumoni brenda 24 orëve .

/Agroweb.org

MË TEPËR

Kryesore17 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix18 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar18 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix18 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix18 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix18 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix18 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook