Lidhu me ne

Sport

Sa vlen suksesi i Jannik Sinner në Australian Open?

Jannik Sinner rallies to beat Daniil Medvedev in Australian Open final

Jannik Sinner fiton Australian Open dhe siguron Slam-in e parë në karrierën e tij. Tenisti italian mundi nr. 3, Daniil Medvedev, në pesë sete me rezultatin 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3. Sinner arrin kështu një sukses të jashtëzakonshëm, duke qenë italiani i parë që arrin në raundin e fundit të Australian Open.

Sinner është tenisti i pestë italian që arrin një finale Slam në lojën individuale, i nënti në total mes burrave dhe grave. Ai i bashkohet Nicola Pietrangeli (i cili ka luajtur 4, më shumë se kushdo tjetër në historinë e tenisit italian), Francesca Schiavone (2), Matteo Berrettini, Giorgio de Stefani, Sara Errani, Adriano Panatta, Flavia Pennetta e Roberta Vinci (1).

Sinner, 22 vjeç, është finalisti më i ri në lojën individuale për meshkuj në Australian Open, pikërisht pas Djokovic, i cili luajti të parën nga dhjetë finalet në Melburn në vitin 2008, kur ish 20 vjeç.
Falë fitores, Sinner bëhet tenisti i pestë italian që fiton një Slam.

Çmimet nga një vit rekord

Natyrisht, paralelisht me sukseset në fushë, çmimet në karrierë kanë shënuar rritje në sezonet e fundit, duke marrë në konsideratë rezultatet e arritura (që ndikuan edhe në oraret televizive në 2023).

Fitorja në Australian Open i ka garantuar, për shembull, të ardhura 1.93 milionë euro, të cilat janë edhe fitimet e para në nivele çmimesh për vitin 2024, duke qenë se Australian Slam është turneu i parë zyrtar në të cilin ai mori pjesë.

Në lidhje me çmimet e fituara në karrierën e tij shumë të re, me suksesin në Australi, në total, çmimet arritën 17.7 milionë euro, nga të cilat 15.7 milionë deri në vitin 2023.

Më shumë se gjysmat i ka fituar vetëm në vitin 2023, duke regjistruar fitimet vjetore më të larta të arritura ndonjëherë nga një tenist italian, me çmime që arrijnë në 9.6 milionë euro për një vit. Në sukseset e tjera, ai arriti në gjysmëfinalen e Wimbledon dhe udhëhoqi Italinë drejt suksesit në Kupën e Davis.

Ky është fitimi rekord për një tenist italian në një sezon të vetëm.

Të ardhurat nga sponsorët

Nuk janë vetëm çmimet nga turnetë burim të ardhurash për një tenist. Këtu duhen marrë në konsideratë edhe sponsorët me të cilët tenisti ka marrëveshje.
Marrëveshja më fitimprurëse është ajo me Nike – që sipas të dhënave të La Gazzetta dello Sport – i garanton 15 milionë euro në vit.

Përveç sponsorit teknik, Sinner ka edhe 11 marrëveshje me po aq kompani.

Kontratat, ato më të njohura, janë nënshkruar me Head (furnizues raketash), Guçi, Lavazza, Rolex, Fastweb, Parmigiano Reggiano, Alfa Romeo, Technogym, Intesa Sanpaolo, Pigna dhe Panini. Të gjitha së bashku i garantojnë
Sinner të ardhura vjetore 5 milionë euro, të cilat, duke i shtuar edhe marrëveshjen me Nike, i çojnë në 20 milionë euro në vit të ardhurat nga sponsorët.

Vetëm në vitin 2023, Sinner fitoi 20 milionë euro nga sponsorët, dhe 9.6 milionë euro falë rezultateve në fushë, në total rreth 29.6 milionë euro.

Calcio & Finanza

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix3 ditë më herët

Sekreti i Victoria Beckham për të qëndruar në formë është uthulla e mollës: a funksionon vërtet?

Për të qëndruar në formë, Victoria Beckham pi uthull molle çdo mëngjes dhe shkenca konfirmon fuqitë e saj dobësuese. Pas...

Mix3 ditë më herët

Dieta me magnez: çfarë duhet të hani për mëngjes!

Dieta me magnez është një dietë që po bëhet e popullarizuar në mesin e atyre që duan të humbin peshë...

Kioske3 ditë më herët

Ky duhet të ikë!

Belind Këlliçi, një zyrtar i Rithemelimit ka akuzuar sor kryebashkiakun e Tiranës, Erjon Veliaj, se ka ngritur një skemë të ngjashme...

Kryesore3 ditë më herët

Neritan Sejamini analizon deklaratat e Metës: Janë skandaloze, përfiton vetëm qeveria

Ilir Meta dhe Neritan Sejamini Në emisonin “Të paekspozuarit” analisti Neritan Sejamini u shpreh se mënyra se si flet ish-presidenti...

Mix3 ditë më herët

Koha fluturon, vajza e Tom Cruise dhe Kate Holmes bëhet maxhorene

Suri Cruise po feston moshën madhore. Paparaci ka kapur një foto të saj teksa shëtit me një shoqe. Në njërën...

Mix3 ditë më herët

Olivia Munn flet për betejën me kancerin e gjirit

Olivia Munn është duke detajuar diagnozën e saj të kancerit në fazën 4, e cila e çoi në një mastektomi...

Radar3 ditë më herët

Kim Jong Meta bën susta për krahët, “shërbëtorët” e tij mbajnë shënime

Ilir Meta ka dhënë një intervistë për Çim Pekën. Para intervistës, ai ka publikuar një video nga zyra e vet....

Radar3 ditë më herët

Lulzim Basha: Rama e mund Berishën sa herë t’i dojë qejfi

Kryetari i PD, Lulzim Basha, i ftuar në News24, është shprehur se “problemi i Edi Ramës” është me të dhe...

Radar3 ditë më herët

Monika Kryemadhi konfirmon “ndarjen”: Kam raport të ngrirë bashkëshortor me Ilir Metën. Palë të treta kanë hyrë në jetën tonë

Në përfundim të intervistës për “Opinion” gjatë së cilës Monika Kryemadhi foli për ngjarjet brenda Partisë së Lirisë, sulmet e...

Radar4 ditë më herët

Rama i dhuron 16 mijë m2 tokë dhe ndërtim Arbër Hajdarit të “Fundjavë Ndryshe”

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e tij herë pas herë tallen me ligjin e krijuar vite më parë nga qeveria...

Facebook