Lidhu me ne

Mix

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale.

Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion të çuditshëm që ndërpret qarkullimin e gjakut.

Por nëse keni tendencë të ndjeni këtë ndjesi shpimi ose mpirjeje në dorë ose gishta më shpesh se zakonisht, mund të keni të bëni me një problem më të madh.

Për të kuptuar pse ndodh kjo, lexoni më poshtë.

Ju keni sindromën e tunelit karpal

Gishtat tuaj të mpirë gjatë natës mund të lidhen me një gjendje të quajtur sindroma e tunelit karpal.

Mirja në gishtin e madh dhe gishtin e parë është zakonisht për shkak të ngjeshjes së nervit mesatar në ‘tunelin karpal’, një rrugëkalim i ngushtë i përbërë nga ligamente dhe kocka në anën pëllëmbë të dorës.

Kjo shypje nervore ndodh kur diçka në mënyrë të përsëritur shtrydh, ushtron presion ose irriton nervin.

Çdo lëvizje e përsëritur që përfshin përkulje të shpeshtë të kyçit të dorës mund të shkaktojë ose të kontribuojë në këtë shqetësim.

Për të trajtuar këtë shqetësim mund t’ju duhet të këshilloheni me mjekun tuaj.

Ju keni një nerv tjetër të ngjeshur ose të dëmtuar

Edhe nerva të tjerë mund të shkaktojnë mpirje në duar dhe gishta.

Në të vërtetë, shkaku i dytë më i zakonshëm i mpirjes në njërën dorë është ngjeshja e nervit ulnar (i cili shkon nga zona e bërrylit te gishtat).

Kjo mund të ndodhë nëse i ushtroni shumë presion bërrylit ose kyçit të dorës gjatë gjumit.

Në këtë rast, mpirja ndodh në gishtin e vogël, në gishtin e unazës dhe ndonjëherë në gishtin e mesit.

Ndonjëherë  fjetja në një pozicion tjetër që nuk krijon presion ose tendosje në krahun tuaj mund të jetë e mjaftueshme për të zgjidhur problemin.

Në rastet më të rënda, mund të jetë e nevojshme një ndërhyrje kirurgjikale.

Keni spondilozë të qafës së mitrës

Mungesa e ndjesisë në gishtat tuaj mund të jetë një shenjë e spondilozës së qafës së mitrës.

Kjo gjendje karakterizohet nga konsumimi i disqeve kurrizore në qafë që ndodh me plakjen.

Edhe pse shumë njerëz nuk shfaqin simptoma, të tjerë përjetojnë dhimbje dhe ngurtësi në qafë, ndjesi shpimi, mpirje dhe dobësi në krahë, duar ose këmbë.

Në varësi të ashpërsisë së simptomave tuaja, mjeku juaj mund të përshkruajë medikamentet e duhura.

Përveç kësaj, terapia fizike mund të jetë e dobishme për menaxhimin e këtij problemi.

Keni sindromën e daljes së kraharorit

Një çrregullim i rrallë i quajtur sindroma e daljes torakale mund të jetë burimi i mpirjes së duarve gjatë natës.

Kjo gjendje ndodh kur enët e gjakut ose nervat që shtrihen në zonën midis brinjës tuaj të parë dhe kockës së klavikulës ngjeshen.

Ka disa lloje të kësaj sindrome, kështu që simptomat mund të ndryshojnë, në varësi të nervave ose enëve ngjeshura të gjakut.

Probleme të tjera

Duart e mpira gjatë gjumit mund të jenë gjithashtu një efekt anësor i një problemi tjetër më serioz shëndetësore.

Për shembull, njerëzit me diabet, ose të tipit 1 ose të tipit 2, janë më të ndjeshëm ndaj neuropative të tilla.

Kjo për shkak se disa sëmundje si diabeti rrisin rrezikun e dëmtimit të nervave.

Në mënyrë të ngjashme, kushtet inflamatore kronike, të tilla si artriti reumatoid, mund të inflamojnë indet tuaja.

Përsëri, bisedoni me mjekun tuaj, i cili mund të ndihmojë në identifikimin e çdo problemi që mund të shkaktojë mpirjen e duarve tuaja.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Kryesore18 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix18 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar18 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix18 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix18 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix18 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix18 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook