Lidhu me ne

Gatime

Petulla me kos për mëngjes, që nuk thithin asnjë pikë vaj!

Petulla me kos për mëngjes, që nuk thithin asnjë pikë

Receta e rekomanduar për këtë mëngjes janë petulla me kos, të cilat mund t’i përdorni edhe për syfyr në këtë muaj Ramazani.

Përbërësit:

500 gr miell

1 vezë

1 gotë kos

1 lk sodë bukë

2 lk kafe kripë

Vaj

Përgatitja:

Në një ene bëjmë bashkë përbërësit, i përziemë mire me dorë dhe më pas brumin e punojmë dhe në tavolinë. Nuk ka nevojë ta punoni shumë, mjafton sa të bëhet kompakt si i byrekut, jo shume i fortë por as tepër i butë. Petullat me sodë nuk kanë nevojë të qëndrojnë, i skuqim direkt. Kështu hapim brumin petë të madhe me trashësi 4-5 cm, e ndajmë me thikën e picës në katrore dhe i skuqim në vaj në temperaturë mesatare.

I shijojmë me djathë, reçel, mjaltë apo çfarë të dëshironi ju. Ju bëftë mirë!

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Videoja virale nga Festivali i Kanës: Kelly R shpërthen ndaj sigurisë

Kelly Rowland u pa duke qortuar një roje sigurie në Festivalin e Filmit në Kanë 2024 të martën. Fillimisht, ish-anëtarja e Destiny’s...

Mix1 ditë më herët

Billie Eilish flet për raportin me Jesse Rutherford pas ndarjes

Gjërat janë ende mirë mes Billie Eilish dhe Jesse Rutherford. Sipas një fragmenti të pabotuar nga kopertina e saj e...

Mix1 ditë më herët

Sean “Diddy” Combs përballet me një padi të re

Sean “Diddy” Combs po përballet me një tjetër padi për sulm se*sual. Ish-modelja Crystal McKinney pretendon se reperi  e detyroi...

Mix2 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet2 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix2 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar2 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar2 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix5 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix5 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Facebook