Lidhu me ne

Mix

A ju ndihmon vërtet të humbni peshë, pirja e 2 litra ujë në ditë?

A ju ndihmon vërtet të humbni peshë, pirja e 2 litra ujë

A ju bën vërtet të humbni peshë pirja e ujit? Hulumtime të ndryshme konfirmojnë lidhjen mes ujit dhe humbjes së peshës, por vetëm nëse ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme Kjo ndoshta nuk është hera e parë që keni dëgjuar e dobishme është të pini 2 litra ujë në ditë për shëndetin tuaj. Ka nga ata që sugjerojnë se pirja e ujit ju bën edhe të humbni peshë.

Por a është vërtet kështu? 60% e trupit tonë përbëhet nga uji, që do të thotë se ky lëng thelbësor, pa kalori luan një rol në pothuajse çdo funksion trupor. Sa më i hidratuar të jeni, sugjerojnë studimet, aq më efikase trupi juaj i përballon detyrat e tij; duke filluar nga të menduarit deri te djegia e yndyrës së trupit. Pirja e ujit ju bën të humbni peshë. Kjo deklaratë nuk lindi rastësisht. Në fakt bazohet në rregullin që trupi i njeriut duhet të marrë të njëjtën sasi uji që humbet për të gjetur ekuilibrin. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të mbani trupin tuaj të hidratuar çdo ditë, duke pirë dy litra ujë të shumë-rekomanduar.

A ju ndihmon vërtet të humbni peshë, pirja e 2 litra ujë

Por si na bën uji të humbim peshë? Shkenca sugjeron se pirja e ujit mund të na ndihmojë të humbim peshë në mënyra të ndryshme. Studimet kanë konfirmuar se uji ndihmon në rritjen e termogjenezës, pra rritjen e prodhimit të nxehtësisë në trup. Që në thelb përfshin rritjen e metabolizmit tuaj, i cili, nga ana tjetër, ju ndihmon të digjni më shumë kalori.

Një studim tjetër theksoi se si pirja e ujit para një vakti parandalon konsumimin e tepërt të ushqimit dhe rrit lipolizën, procesi metabolik që shpërbëhet yndyrnat të cilat më pas përdoren si burim karburanti. Një studim tjetër i kryer nga shkencëtarët amerikanë zbuloi se pirja e ujit gjatë vakteve rezultoi në një humbje më të madhe në peshë prej 2 kg dhe një humbje peshe 44% më të madhe në 12 javë, në krahasim me njerëzit që nuk konsumonin ujë gjatë vakteve.

A ju ndihmon vërtet të humbni peshë, pirja e 2 litra ujë

Pirja e ujit mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Në fakt, kemi parë se funksionon duke reduktuar marrjen e ushqimit, duke rritur ngopjen, duke përmirësuar metabolizmin dhe duke stimuluar ndarjen e yndyrave. Por kini kujdes, nuk mund të shpresoni për mrekulli dhe është e rëndësishme të mos ekzagjeroni.

Pirja e ujit, në fakt, duhet të jetë vetëm një pjesë e vogël e udhëtimit tuaj të mirëqenies. “Pirja e ujit nuk do të ketë një efekt të madh në humbjen e peshës, dhe pa kufizim kalori dhe/ose ushtrime, vetëm uji nuk ka të ngjarë të çojë në humbje të konsiderueshme në peshë”, thonë ekspertët.

Si gjithmonë, prandaj, është e rëndësishme të merrni një qasje më gjithëpërfshirëse dhe të bëni ndryshime në stilin tuaj të jetesës.

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook