Lidhu me ne

Mix

Fakte interesante/ 100 vjet Hugo Boss!

Fakte/ 100 vjet Hugo Boss!

Hugo Boss ishte një stilist dhe biznesmen gjerman, i cili themeloi kompaninë me të njëjtin emër plot 100 vjet më parë, në një fshat periferik të Shtutgartit. Kjo markë mbetet ende edhe sot e diskutuar, që nga themelimi i saj, për mënyrën sesi lavdia dhe suksesi i saj u zbeh në momente të caktuara historike, por sërish fuqia dhe rigoroziteti gjerman, ka arritur ta mbajë në këmbë edhe në këtë jubile të 100-vjetorit.

Fakte/ 100 vjet Hugo Boss!

Fillimi

Hugo Boss ishte fillimisht një rrobaqepës, i cili e nisi karrierën e tij në një fshat në jug të Shtutgartit në vitin 1924. Biznesi nisi me kostume tekstili për punëtorët e industrisë, derisa në vitet 1930, ai e shndërroi punishten e tij në një fabrikë masive, e fokusuar te veshjet për burra, që dallonin për stilin tejet rigoroz

Epoka e errët

Momenti i kthesës për Boss ishte bashkëpunimi me nazistët. Ai krijoi uniformat e Partisë Naziste dhe më pas veshjet për ushtrinë e Hitlerit, moment i cili njollosi karrierën e tij. Pas luftës, atij ju hoq e drejta e votës, si mik i nazistëve, ndërsa shtëpia e modës kërkoi falje publike dhe biznesi i kaloi dhëndrit të tij.

Fakte/ 100 vjet Hugo Boss!

Kostumet për meshkuj

Porositë e para për kostume për meshkuj për Boss nisën në vitin 1950, por vetëm 10 vite studimi, kompania arriti të prodhonte modelet e para të unifikuara, duke krijuar stilin e lartë të modës për burra: kostumet dallonin për ngjyrat e tokës, prerjet e sakta dhe punimet e imta në mënyrë artizanale.

Syzet e diellit

Vetëm në vitin 1989, kompania zgjeroi gamën e produkteve të saj, duke marrë zyrtarisht licencën për të krijuar linjën e parë të syzeve të diellit. Që në fillim, ato dalluan për dizajnet e tyre shumë inovative, por duke ruajtur elegancën klasike, më së shumti duke u fokusuar te koleksionet dedikuar vetëm burrave.

Fakte/ 100 vjet Hugo Boss!

Dedikuar të rinjve

Linja e këpucëve i dhuroi një tjetër dimension, pamjes së stilit të krijuar nga Hugo Boss. Pas modeleve të para të këpucëve klasike, ata rifreskuan markën dhe u fokusuan më shumë te të rinjtë. Në vitin 2004, nisi prodhimi i këpucëve dhe atleteve sportive të lëkurës, duke i dhënë një frymëmarrje aktivitetit financiar.

Fakte/ 100 vjet Hugo Boss!

Jo vetëm për burra

Edhe pse në fillim u kornizua si një markë vetëm për burra, sot Hugo Boss ka një gamë të gjerë produktesh për femra, meshkuj dhe fëmijë, me veshje dhe aksesorë, shitja e të cilave ka arritur rekorde dhe dyqane kudo në botë, por fushata me Chris Hemsworth konsiderohet një ndër më të suksesshmet. .

MË TEPËR

Mix23 orë më herët

Videoja virale nga Festivali i Kanës: Kelly R shpërthen ndaj sigurisë

Kelly Rowland u pa duke qortuar një roje sigurie në Festivalin e Filmit në Kanë 2024 të martën. Fillimisht, ish-anëtarja e Destiny’s...

Mix23 orë më herët

Billie Eilish flet për raportin me Jesse Rutherford pas ndarjes

Gjërat janë ende mirë mes Billie Eilish dhe Jesse Rutherford. Sipas një fragmenti të pabotuar nga kopertina e saj e...

Mix23 orë më herët

Sean “Diddy” Combs përballet me një padi të re

Sean “Diddy” Combs po përballet me një tjetër padi për sulm se*sual. Ish-modelja Crystal McKinney pretendon se reperi  e detyroi...

Mix2 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet2 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix2 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar2 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar2 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix5 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix5 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Facebook