Lidhu me ne

Mix

5 rregulla kyçe për një martesë të shëndetshme

5 rregulla kyçe për një martesë të shëndetshme

Ditët e sotme martesa e shëndetshme është kthyer në një sfidë më vete për shumë çifte, kjo për disa arsye të cilat janë shtuar me kalimin e viteve. Një ndër këto faktor është ehe zhvillimi i teknologjisë.

Scott Means, autor dhe bashkëthemelues i librit “Martesa e krijuar nga Parajsa”, bashkë me bashkëshorten, ndihmojnë çiftet të gjejnë intimitet dhe të rikthejnë pasionin në martesat.

Tregoni mirënjohje

Qëndroni mirënjohës për atë se kush është bashkëshorti juaj dhe kujtojini vetes pse ju tërhoqën ata në radhë të parë.

Shikoni me admirim të ardhmen

Është mirë të shikosh mbrapa me mall kohët e së shkuarës, por nuk është e shëndetshme t’i përmbahesh një ideje të idealizuar se gjërat do të ishin më mirë nëse do të mund të ktheheshe disi në mënyrën si kanë qenë dikur. Në vend të kësaj, zgjidhni të besoni se më e mira është gjithmonë përpara jush.

Përqafoni vetëmohimin

Nëse e keni zakon ta mbani bashkëshortin përgjegjës për lumturinë tuaj, duhet të mësoni ta merrni këtë përgjegjësi mbi veten tuaj. Mbani mend se nëse e shihni martesën tuaj kryesisht në lidhje me të drejtat tuaja dhe atë që merrni nga marrëveshja, do të përfundoni të hidhur dhe të zhgënjyer në planin afatgjatë. Nga ana tjetër, nëse e shihni martesën tuaj kryesisht si një mundësi për ta dashur me vetëmohim dhe për t’i shërbyer bujarisht bashkëshortit tuaj sa më mirë që keni, do të korrni përfitimet afatgjata të një marrëdhënieje të fortë dhe të ngushtë.

Njihni edhe të metat tuaja

Çdo marrëdhënie e shëndetshme rritet dhe ndryshon me kalimin e kohës, dhe nëse dëshironi që martesa juaj të qëndrojë e fortë, duhet të jeni të gatshëm të rriteni dhe të ndryshoni gjatë rrugës.

Kujdesuni për marrëdhënien tuaj

Një martesë kërkon që ju të mbani sytë dhe zemrën vigjilente ndaj gjithçkaje që ndodh brenda dhe rreth jush. Vazhdimisht bëni pyetje si “Si po ia dalim?” dhe “A ke nevojë për ndonjë gjë më shumë nga unë?”. Kultivoni mirënjohje dhe luftoni mendimet egoiste. Punoni për të eliminuar reaktivitetin emocional dhe për të kultivuar emocione pozitive si dashuria dhe dhembshuria. Qëndroni në harmoni me marrëdhënien tuaj fizike, duke ushqyer pasionin tuaj.

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook