Lidhu me ne

Mix

Edhe Bentley e ndien krizën

Bentley state limousine hi-res stock photography and images - Alamy

Për herë të parë në katër vite, shitjet e makinave Bentley ranë me 11% vitin e kaluar. Shefi ekzekutiv i kompanisë që prodhon makina super të shtrenjta, Adrian Hallmark, e shpjegon këtë rënie me “një nivel të ri të ndjeshmërisë emocionale” te klientela.

Edhe pse klientët tanë ende mund të përballojnë makinat tona, kishte një nivel të ndjeshmërisë emocionale që ngadalësoi kërkesën”, u shpreh Hallmark.

Vështirësitë shpjegohen me krizën e kostos së jetesës në Britani dhe Evropë, ku inflacioni ka tejkaluar rritjen. Pushtimi rus i Ukrainës e detyroi rajonin të heqë dorë nga mbështetja e tij e madhe tek Vladimir Putin për burime kritike si energjia dhe mineralet, dhe ekonomitë po përpiqen të përshtaten me realitetin e ri. Shitjet e Bentley-t për klientët në Britani dhe Evropë – të cilët së bashku rivalizojnë SHBA-në si tregun e saj më të madh – ranë përkatësisht me 18% dhe 15%.

Megjithatë, 13 560 makinat që shiti Bentley përbëjnë rezultatin e tretë më të mirë të një viti të vetëm.

Bentley shiti 13 560 makina dhe SUV vitin e kaluar, 11% më pak nga viti 2022. Shifrat e shitjeve të Bentley janë të vogla në krahasim edhe me markat më të zakonshme luksoze si Audi – të dyja janë në pronësi të Volkswagen Group – që shiti 1.9 milionë automjete në të gjithë botën vitin e kaluar. Megjithatë, Bentley shet më shumë makina sesa markat më të shtrenjta si Rolls-Royce, e cila shiti pak më shumë se 6000 automjete vitin e kaluar. Ky ishte një rekordi i të gjitha kohërave për makinat Rolls-Royce me një çmim minimal prej rreth 350 000 dollarë.

Vetë Hallmark dha dorëheqjen nga detyra në fund të marsit, në mënyrë që të merrte frenat e prodhuesit britanik të makinave sportive luksoze Aston Martin. Ai pritet të marrë detyrën e CEO-s jo më vonë se tetori i këtij viti. Hallmark e ka drejtuar Bentley-n gjatë një periudhe marramendëse rritjeje, duke i ngritur fitimet nga 288 milionë euronë vitin 2018, kur ai u emërua CEO, në 708 milionë euro dy vjet më parë, për shkak të kërkesës në rritje për modelin Bentayga SUV.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook