Lidhu me ne

Mix

Mosha biologjike: Pse është problem nëse rezulton shumë e lartë?!

Një mospërputhje midis moshës suaj biologjike dhe asaj të treguar në kartën tuaj të identitetit mund të nënkuptojë një rrezik në rritje për të zhvilluar një goditje në tru ose një formë të demencës. Këtë sugjerojnë rezultatet e një studimi të Institutit Karolinska (Suedi) të botuar në Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.

Hendeku midis moshës kronologjike dhe plakjes aktuale të trupit duket se përbën, në vetvete dhe faktorë të tjerë gjenetikë, socio-ekonomikë dhe të barabartë të stilit të jetesës, një element i rëndësishëm në përcaktimin e shëndetit neurologjik të një personi.

Tradicionalisht, mosha kronologjike është konsideruar gjithmonë për të përcaktuar rrezikun e sëmundjeve kronike ose akute që rriten me kalimin e moshës, si kanceri, problemet kardiovaskulare dhe çrregullimet neurologjike. Por duke qenë se ne nuk plakemi të gjithë me të njëjtin ritëm, ky tregues nuk është domosdoshmërisht aq i saktë dhe i besueshëm.

Studiuesit suedezë llogaritën moshën biologjike të rreth 325,000 njerëzve, të dhënat e të cilëve ishin regjistruar në një bazë të dhënash kryesore shëndetësore britanike, Biobank UK. Subjektet ishin midis 40 dhe 70 vjeç në kohën e matjes së parë.

Mosha biologjike e çdo personi (d.m.th. ajo vlerë që tregon se sa mirë funksionon trupi) është llogaritur duke marrë parasysh 18 biomarkera, pra tregues biologjikë si niveli i lipideve ose sheqernave në gjak, presioni i gjakut, funksioni i mushkërive, indeksi i masës sֻë trupit. Shkencëtarët analizuan lidhjen midis këtyre vlerave dhe rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve neurologjike (dementia vaskulare, goditje ishemike, sëmundja e Parkinsonit, skleroza anësore amiotrofike ose ALS) në nëntë vitet e ardhshme.

Një moshë biologjike më e lartë se mosha kronologjike ka qenë e lidhur me një rrezik (shumë) të rritur të zhvillimit të demencës, veçanërisht demencës vaskulare, për shkak të një reduktimi të rrjedhjes së gjakut në tru, si dhe të shkaktimit të një goditjeje ishemike (vdekja e një pjese të indet e trurit për shkak të mungesës së përkohshme të gjakut dhe oksigjenit në tru).

Hendeku nuk duhet të jetë i madh: “Nëse mosha biologjike e një personi është pesë vjet më e lartë se mosha e tij aktuale, ai person ka një rrezik 40% më të lartë për të zhvilluar demencë vaskulare ose për të pësuar goditje në tru,” thotë Jonathan Mak, bashkautor i studimin. Ekziston edhe një lidhje midis moshës së lartë biologjike dhe një diagnoze shumë më të rrallë, asaj të ALS, por jo midis moshës së lartë biologjike dhe Parkinsonit.

Studimi kufizohet në zbulimin e një lidhjeje midis moshës biologjike dhe sëmundjeve, pa krijuar një lidhje shkak-pasojë. Fakti interesant, megjithatë, është se shumë nga bioindikatorët që përcaktojnë moshën biologjike mund të mbahen nën kontroll nëpërmjet ilaçeve ose mënyrës së jetesës: do të jetë e rëndësishme të zbulohet nëse ulja e moshës biologjike mund të vonojë zhvillimin e problemeve neurologjike të listuara.

/ SCAN

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook