Lidhu me ne

Mix

Çfarë i tërheq mushkonjat?

4 gjëra që duhet të dini për atë që tërheq mushkonjat!

Çfarë i tërheq mushkonjat tek ne? Disa faktorë: dioksidi i karbonit që nxjerrim me frymëmarrje, stimujt vizualë (ngjyrat si e zeza dhe e kuqe), nga afër, nxehtësia e trupit dhe djersa. Dhe era jonë: mushkonjat e specializuara në kafshimin e njerëzve, si Aedes aegypti, e njohin atë me saktësi. Carolyn McBride (Universiteti Princeton) ka parë se ata identifikojnë përzierjen e substancave me erë që na karakterizon midis atyre të kafshëve të tjera. Dy qendra nervore (glomeruli) në trurin e tyre janë të përfshira.

  1. VIRUSET MANIPULATORË. Disa viruse na bëjnë më tërheqës për mushkonjat. Një studim i fundit ka parë se viruset Zika dhe Dengue, përgjegjës për sëmundjet me të njëjtin emër, ndryshojnë erën e njerëzve për të tërhequr mushkonjat Aedes, vektorin e tyre, te viktima të reja. Shkencëtarët kanë izoluar një molekulë me erë, acetofenon, më e zakonshme në lëkurën e minjve dhe njerëzve të infektuar dhe tërheqëse për A. aegypti. Prodhohet nga bakteret e gjinisë Bacillus të pranishme në lëkurë: shumohen tek ata që janë të infektuar, sepse zvogëlohet proteina që i kontrollon.
  2. SHTATZANET DHE BINJAKET. Mund të ndikojnë kushte të tjera. Përveç patologjive virale të përshkruara, malaria i bën ato më tërheqëse edhe për mushkonjat, të cilat mbartin plazmodiumin përgjegjës për sëmundjen. Disa studime tregojnë se gratë shtatzëna janë, për shembull, një objektiv, ndoshta për shkak të rritjes së metabolizmit që rezulton në më shumë emetime të CO2 dhe nxehtësi, ose një ndryshim në erë. Dhe pastaj janë variacionet individuale në erë, të lidhura me gjenetikën: një studim zbuloi se binjakët identikë tërheqin mushkonjat në të njëjtën mënyrë.
  3. JO BIRRË. Asnjë ushqim i propozuar për të mbajtur larg mushkonjat nuk i ka qëndruar provës së shkencës. Përkundrazi, diçka duket se i tërheq ata: birra, siç kanë dokumentuar disa studime. Njëri u krye nga studiues nga Franca dhe Burkina Faso: pasi pinë një litër birrë, vullnetarët u bënë më tërheqës për Anopheles gambiae (vektorët e malaries), i cili fluturoi drejt tyre në laborator. Studiuesit kanë përjashtuar rritjen e temperaturës ose në CO2 të emetuar: në vend të kësaj ata supozojnë se ka një ndryshim në substancat me erë.
  4. DJERSA. Nëse po kërkoni një justifikim për të mos U ushtruar aq shumë gjatë verës, studimi i Matthew DeGennaro i Universitetit Ndërkombëtar të Floridës mund ta sigurojë një të tillë. Studiuesi ka identifikuar se si mushkonjat janë në gjendje të identifikojnë substancat e pranishme në djersën tonë. Ai pa se ato të modifikuara gjenetikisht, në të cilat një receptor në antena ishte bërë joaktiv, nuk ishin të ndjeshëm ndaj acidit laktik të pranishëm në djersë Dhe ata nuk ishin më të tërhequr nga krahët e vullnetarëve apo veshjet e djersitura.

/ SCAN

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook